Biopsja u psa to wspólne określenie dla kilku zabiegów diagnostycznych, których celem jest identyfikacja podejrzanych zmian lub stanów chorobowych u zwierzęcia. Badania te pozwalają uzyskać o wiele więcej informacji niż obrazowanie radiologiczne, a przy tym dokładnie określić charakter danej patologii u psa. Jednak w jakich przypadkach biopsja jest wskazana?

Spis treści:
Czym jest ten rodzaj diagnozowania?
Rodzaje badań
Co można diagnozować?
Badania w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Na czym polega biopsja u psa?

Jeśli chcemy lepiej zrozumieć, czym jest biopsja u psa, zapoznajmy się bliżej z definicją samego badania. Biopsja to nazwa dla różnorodnych zabiegów obejmujących pobranie części tkanki z ciała pacjenta (człowieka lub zwierzęcia) w celach diagnostycznych. Pobrany materiał, zwany bioptatem, najczęściej jest potem badany w laboratorium histologicznie pod mikroskopem. Pozwala to na ocenę budowy tkanek oraz ułożenia i kształtu tworzących je komórek.

Jest to o tyle ważne, że czynniki te pozwalają z dużą dokładnością określić charakter podejrzanej zmiany, która może okazać się zarówno niebezpiecznym nowotworem, zmianą zapalną, jak również nieszkodliwym guzkiem. Można to stwierdzić nie tylko po kształcie komórek, ale też po ich rodzaju. Nacieki z leukocytów są na przykład charakterystyczne dla zmian zapalnych (jednak pojawiają się też w otoczeniu nowotworów), a duża ilość adipocytów przemawia za tłuszczakiem. Możliwe jest też stwierdzenie dużej ilości skeratynizowanych komórek, które wskazują na wystąpienie nadmiernego rogowacenia. Zanim jednak bioptat trafi do analizy mikroskopowej, materiał musi zostać pobrany z organizmu pacjenta.

Rodzaje biopsji

Mechanizm pobrania wycinka materiału do badań jest zależny od natury tkanki oraz diagnostyki, jaka będzie później przeprowadzana. Każda metoda biopsji pozwala pobrać inną ilość materiału.
Popularnym modelem jest tak zwana biopsja cienkoigłowa (BAC), która służy do pobrania niewielkiego fragmentu tkanki. Jak sama nazwa wskazuje, do jej wykonania stosuje się cienką igłę, którą wprowadza się do badanej zmiany i dzięki podciśnieniu, odsysa jej zawartość. Nawet tak niewielka porcja materiału zawiera dużą ilość komórek, które pozwalają na ocenę i identyfikację zmiany. Biopsję cienkoigłową stosuje się na przykład do diagnostyki zmian podejrzewanych o naturę nowotworową. Jest ona dość często wykonywana u psów.

Inne badania

Innym rodzajem biopsji, pozwalającym uzyskać większą ilość materiału do analizy, jest biopsja gruboigłowa. Stosuje się w niej igłę o znacznie większej średnicy, która pozwala na wykrojenie z podejrzanej zmiany walcowatego fragmentu tkanki. Ten rodzaj biopsji przeznaczony jest dla większych zmian i umożliwia ocenę ich struktury oraz ułożenia komórek.

Biopsją, która jest zarówno badaniem diagnostycznym, jak i zabiegiem terapeutycznym, jest biopsja wycinająca. Jest to po prostu chirurgiczne usunięcie z organizmu całej podejrzanej zmiany w celu jej oceny. Co ważne, usunięcie takie wykonuje się z zachowaniem tak zwanego marginesu zdrowej tkanki, czyli wraz ze zmianą wycina się otaczający ją obszar niezmieniony chorobowo. Jest to szczególnie istotne w przypadku zmian podejrzanych o charakter nowotworowy.

Zdrowy pies

Pobieranie materiału do badań

Biopsja wycinkowa jest często stosowana w ocenie na przykład zmian chorobowych przewodu pokarmowego. Polega ona na pobraniu niewielkiego wycinka zmienionej tkanki. Należy pamiętać, że pobieranie wycinków z przewodu pokarmowego u psów wymaga podania znieczulenia ogólnego. Taką biopsję nazywamy endoskopową.
Bioptat można pobrać nie tylko z tkanek miękkich, ale także z kości. Wymaga to użycia specjalnego wiertła zwanego trepanem, które wykrawa z kości fragment do badania. Ten rodzaj biopsji nazywa się popularnie wiertarkową. Jej wykonanie wymaga również znieczulenia ogólnego.
Mniej inwazyjna jest biopsja zeskrobinowa, która ocenia bardzo powierzchowne zmiany. Obejmuje ona zeskrobanie specjalną łyżeczką warstwy nabłonka lub naskórka zmienionego chorobowo.

Jak wygląda biopsja guza u psa i co może wykazać?

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda biopsja guza u psa, to wyjaśniamy, że pomaga ona zbadać różne zmiany guzowate na skórze lub narządach wewnętrznych. Zmiany te, często budzą niepokój, jednak nie wszystkie mają groźną naturę, co można ocenić dzięki analizie materiału biopsyjnego.

Jeśli zmiana była nowotworem złośliwym, pod mikroskopem można dostrzec dużego stopnia dysplazję komórek, czyli ich nieprawidłowy kształt i budowę. Komórki tracą swoje naturalne zróżnicowanie i wzrastają w niekontrolowany sposób, nie dopasowując się do funkcji narządu, w którego skład wchodzą. Na przykład w złośliwym nowotworze, jakim jest rak skóry, prawidłowo różnicujące się komórki naskórka i warstwy podstawnej są zastępowane przez rosnące bez żadnej kontroli niewyspecjalizowane komórki nowotworowe, nieraz z dużym stopniem rogowacenia. Zmiany nowotworowe są też często nacieczone komórkami układu odpornościowego, które próbują zniszczyć nieprawidłową tkankę. Nowotwory złośliwe mogą też zawierać dużą liczbę naczyń, gdyż mają one zdolność indukowania nadmiernej angiogenezy.

Łagodne nowotwory

Łagodne zmiany nowotworowe charakteryzują się nadmiernym wzrostem komórek o zazwyczaj prawidłowym lub zbliżonym do prawidłowego kształcie. Są one groźne tylko wtedy, kiedy przez swój nadmierny wzrost powodują ucisk lub destrukcję okolicznych narządów i tkanek. Często występującym u psów nowotworem łagodnym jest tłuszczak, czyli podskórne skupisko komórek tłuszczowych. Jest to zwykle gładka, sprężysta zmiana, która nie wymaga bezwzględnego usunięcia, a bardzo często sama zanika z czasem.

Może się zdarzyć, że guzowata zmiana podejrzana o charakter nowotworowy okazuje się w istocie naczyniakiem, czyli kłębkiem nadmierne przerośniętych naczyń krwionośnych. Struktury te nieraz osiągają spore rozmiary. Czasami są one obiektem biopsji cienkoigłowych, co niestety nie kończy się dobrze, bowiem biopsja taka powoduje obfite krwawienie ze zmiany. Dlatego każda struktura, którą lekarz weterynarii podejrzewa o bycie naczyniakiem, jest przeciwwskazaniem do biopsji cienkoigłowej i musi być najpierw oceniona obrazowo.

Oferta Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

W naszej placówce prowadzimy zarówno biopsje zmian skórnych, w tym biopsje zeskrobinowe, jak również pobieranie wycinków z przewodu pokarmowego w naszej pracowni endoskopowej. Cały proces i dalszą analizę przeprowadzamy na miejscu.
Jeżeli niepokoi Cię stan zdrowia Twojego pupila, zapraszamy do skorzystania z usług Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Oferujemy usługi weterynaryjne, które dotyczą zarówno problemów nowotworowych, jak i wielu innych, w tym dermatologicznych, stomatologicznych, okulistycznych czy neurologicznych. Jeżeli już teraz dostrzegasz problem u swojego zwierzęcia, zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyty lub przypadku jakichkolwiek pytań.