Atopowe zapalenie skóry u psa jest schorzeniem skórnym o podłożu alergicznym, które objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem i silnym świądem. AZS przeważnie pojawia się w pierwszych miesiącach życia zwierzęcia, a jego diagnostyka raczej jest możliwa dość wcześnie. Choroba ta jest przewlekła i trudna w leczeniu, dlatego wymaga nieustannej opieki nad psem oraz dbałości o jego dietę i pielęgnację skóry.

Spis treści:
Przyczyny
Podłoże problemu
Charakterystyczne symptomy
Jak wygląda terapia?
Proces terapeutyczny

Jakie przyczyny i objawy ma atopowe zapalenie skóry u psa?

Atopowe zapalenie skóry u psa to schorzenie, które ma dość specyficzne przyczyny oraz objawy. Ich diagnostyką zajmują się specjaliści z naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej, czyli AniCura. Mechanizm tej przypadłości w dużej mierze wynika z nieprawidłowych reakcji układu immunologicznego zwierzęcia na konkretne alergeny. W praktyce oznacza to, że objawy alergiczne mogą być wywoływane przez substancje, które u zdrowych psów nie powodują żadnych problemów zdrowotnych. W naszej przychodni pomagamy psom dotkniętych tym schorzeniem, a także oferujemy pomoc z zakresu innych dziedzin, m.in. onkologii, chirurgii, kardiologii, ortopedii czy neurologii weterynaryjnej.

Podłoże problemu

W przypadku atopowego zapalenia skóry niepożądane objawy mogą wywoływać różne alergeny pokarmowe. Dotyczy to chociażby podstawowych składników diety, takich jak mięso kurczaka, gluten zawarty w zbożach czy też wszelkiego rodzaju konserwanty. AZS wywołują także niektóre alergeny kontaktowe, do których zaliczamy substancje chemiczne, pyłki czy roztocza. Osobną kategorię stanowią alergeny wziewne w postaci pleśni, które również wywołują niepożądane objawy skórne. AZS u niektórych psów ma sezonowy charakter, przez co nasila się tylko w określonych porach roku. Na przykład, jeśli zwierzę jest uczulone na pyłki, poziom alergenów wzrasta szczególnie wiosną i jesienią. Choroba często ma podłoże genetyczne, przez co predyspozycje do niej mogą być wyższe u przedstawicieli niektórych ras – zwłaszcza sznaucerów, labradorów, Golden Retrieverów, buldogów angielskich, Shar-Pei, bulterierów czy Cocker Spanieli. Prawdopodobieństwo AZS wzrasta również w sytuacji, gdy z przypadłością tą zmagali się rodzice szczeniaka.

Charakterystyczne symptomy

Objawy AZS manifestują się w różny sposób i mają zmienne nasilenie. Do objawów występujących najczęściej należą alergiczne stany zapalne, którym towarzyszy świąd. Skóra dotknięta zmianami atopowymi jest podrażniona, swędząca i przesuszona, dlatego pies może się intensywnie drapać, ocierać, wygryzać sierść czy oblizywać. To z kolei prowadzi do powstawania zadrapań, owrzodzeń i otwartych ran. Skóra może być miejscowo obrzęknięta i bolesna, a także ulegać łuszczeniu. Zwierzę często traci sierść w obszarach dotkniętych zmianami, co objawia się powstawaniem łysych plam. Objawem związanym z AZS jest również obecność infekcji bakteryjnych i grzybiczych, które znacząco pogarszają stan skóry i źle wpływają na ogólne samopoczucie psa. U niektórych zwierząt występują ponadto objawy uszne, takie jak nadmierna produkcja woskowiny czy zapalenie ucha. Istnieją też objawy oczne, w tym zaczerwienienie białek oczu i łzawienie. W przypadkach zaawansowanych choroba prowadzi do apatii, zmian w zachowaniu i utraty apetytu u psa.

Lekarz mierzy temperaturę psu

Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry u psa?

Atopowe zapalenie skóry u psa wymaga prawidłowej diagnostyki u lekarza weterynarii, który będzie w stanie odpowiednio dobrać leczenie i zadecydować o przebiegu terapii. Specjalista przeprowadza kompleksowy wywiad i badania, a także wykonuje niezbędne testy. Proces terapeutyczny w przypadku AZS ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów choroby, a tym samym poprawę ogólnego dobrostanu i komfortu zwierzęcia. W leczeniu kluczowe znaczenie ma ograniczenie świądu i stanu zapalnego, a także zredukowanie zmian skórnych. Niezbędne jest też przeciwdziałanie ryzyku nawrotu schorzenia w przyszłości.

Proces terapeutyczny

Leczenie AZS to długotrwały proces, który wymaga nieustannej opieki nad psem. Diagnostyka opiera się na wykonaniu skórnych testów alergicznych, co pozwala na poprawną identyfikację alergenów wywołujących objawy schorzenia. W ramach immunoterapii stosuje się zwykle glikokortykosteroidy lub środki przeciwhistaminowe, które łagodzą uciążliwe symptomy. Innym rozwiązaniem jest odczulanie. Metody wykorzystywane przez specjalistów muszą być optymalnie dobrane do obecnego stanu skóry psa. W przypadku naruszenia jej barier ochronnych w wyniku rozległych podrażnień czy infekcji, niezbędne jest zastosowanie środków przeciwzapalnych czy przeciwgrzybiczych. Jeżeli reakcje są spowodowane alergią pokarmową, specjalista zaleca stosowanie karmy hipoalergicznej lub diety eliminacyjnej celem wykluczenia potencjalnych alergenów. Przy uczuleniu na substancje środowiskowe konieczne jest ustalenie właściwych rutyn postępowania oraz tras spacerowych. Ich celem będzie ograniczenie kontaktu psa z alergenami, np. pyłkami traw. AZS jest chorobą przewlekłą, dlatego wizyty kontrolne i badania należy odbywać regularnie oraz systematycznie monitorować postępy terapii. W naszej przychodni przeprowadzamy także, m.in. tomografię komputerową, USG czy RTG, które są niezbędne przy wielu różnych schorzeniach czworonogów.