Artroskopia u psa jest zaawansowaną metodą diagnostyczno-naprawczą, która ma na celu rozpoznawanie i leczenie schorzeń stawów tych zwierząt. W procedurze tej zastosowanie znajduje specjalny sprzęt, obejmujący niewielką kamerę w formie artroskopu oraz zestaw drobnych narzędzi. Artroskopia pozwala na precyzyjne badanie wnętrza stawów czworonoga, a także wykonywanie koniecznych zabiegów naprawczych. Wybór tej metody może zniwelować ryzyko powikłań chirurgicznych oraz przyspieszyć rekonwalescencję.

Spis treści:
Na czym polega ta procedura i kiedy jest konieczna?
Przygotowanie i przebieg procedury
Postępowanie po zabiegu
Od czego zależy koszt?
Zakres zastosowań
Rezultaty zabiegu

Na czym polega i kiedy jest konieczna artroskopia u psa?

Artroskopia u psa to procedura, która zawsze wymaga odpowiedniej kwalifikacji dla danego przypadku. Na potrzebę jej zastosowania mogą wskazywać różne objawy, takie jak bolesność stawów, podejrzenie urazu, ograniczona ruchomość czy problemy z poruszaniem się u zwierzęcia. Metoda ta pozwala bowiem na dokładną ocenę takich elementów, jak chociażby chrząstki, więzadła, torebka stawowa czy inne struktury stawowe. Artroskopię mogą przeprowadzić specjaliści AniCura, czyli naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Oprócz zabiegów z zakresu ortopedii, specjalizujemy się także w kardiologii, neurologii, stomatologii, dermatologii, onkologii czy gastroenterologii weterynaryjnej.

Przygotowanie i przebieg procedury

Po przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki i skierowaniu psa do zabiegu, konieczne jest podanie znieczulenia. Nie tylko pozwala ono na uniknięcie bólu, ale też podnosi bezpieczeństwo zabiegu. We wszystkich przypadkach zaleca się też odpowiednie oczyszczenie obszaru wokół stawu, co ma na celu wyeliminowanie ryzyka zakażenia. Artroskopia rozpoczyna się od wykonania niedużego nacięcia na skórze. Lekarz weterynarii wprowadza następnie do wnętrza stawu artroskop. Kamera ta transmituje obraz na specjalny monitor, co zapewnia specjaliście dokładny wgląd we wszystkie struktury stawowe. Na tej podstawie następuje identyfikacja specyfiki danego problemu oraz postawienie właściwej diagnozy. Artroskopia może w niektórych przypadkach posłużyć również do leczenia. Metoda ta pozwala na wykonywanie wielu procedur naprawczych, które są minimalnie inwazyjne. Za jej pośrednictwem przeprowadza się m.in. usuwanie fragmentów chrząstki, wygładzanie nierówności stawowych, czy inne interwencje.

Postępowanie po zabiegu

Z przeprowadzeniem artroskopii wiążę się obowiązkowy okres rekonwalescencji, który może się różnić zależnie od rodzaju wykonanego zabiegu. Opiekun zwierzęcia otrzymuje wszystkie wskazania dotyczące pielęgnacji, a także uwagi odnośnie możliwego obciążenia stawu. Czas trwania zabiegu wynosi zwykle od kilkudziesięciu minut do maksymalnie dwóch godzin. Po zakończeniu procedury, zwierzę może tego samego dnia wrócić do domu. Jeżeli jednak pojawią się wątpliwości, lekarz weterynarii może zadecydować o przedłużeniu pobytu psa w przychodni. Zależnie od rodzaju wykonywanego zabiegu oraz jego przebiegu, po zakończeniu procedury zaleca się zwykle ograniczenie ruchu psa i ćwiczenia. Zależnie od kondycji i samopoczucia zwierzęcia, natężenie rehabilitacji jest zwiększane lub zmniejszane.

Pies u weterynarza

Od czego zależy cena wykonania artroskopii u psa?

Artroskopia u psa to procedura, której cena może być dość zróżnicowana. Na koszty takiego zabiegu wpływają różne czynniki, włącznie z jego specyfiką i stopniem zaawansowania problemu. Nie bez znaczenia pozostaje też przyjęty standard leczenia i doświadczenie lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach uwzględniana jest też wielkość psa. Warto też pamiętać, że cena wzrasta przy realizacji dodatkowych badań czy zabiegów, dłuższym pobycie zwierzęcia w gabinecie czy konieczności zapewnienia opieki pooperacyjnej. Koszt zabiegu może być wyższy również w przypadku mocno zaawansowanych schorzeń i bardziej skomplikowanych procedur.

Zakres zastosowań

Artroskopię wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu wielu różnych schorzeń stawów. W niektórych przypadkach, metoda ta stosowana jest szczególnie często. Dotyczy to chociażby stawu łokciowego u psów dużych ras, które wykazują podatność na dysplazję łokciową. Staw kolanowy poddawany jest zabiegowi u zwierząt z uszkodzeniami więzadeł krzyżowych, a staw barkowy u czworonogów mających problemy z łękotką czy obręczą barkową. Zabieg może być rekomendowany również w przypadku stawu biodrowego, szczególnie przy dysplazji. Metoda ta jest ponadto wykorzystywana do badania i leczenia innych stawów u psów, np. stawu skokowego, kostno-stawowego czy nadgarstkowego.

Rezultaty zabiegu

Procedura ta jest bardzo specyficzna oraz zapewnia wyjątkowo dużą precyzję diagnostyki schorzeń stawów. Zabieg umożliwia również leczenie wielu z nich, w związku z czym znacząco przyspiesza powrót zwierzęcia do pełnej sprawności ruchowej. Artroskopia charakteryzuje się przy tym względnie niską inwazyjnością. Zabieg ten jest zdecydowanie mniej obciążający dla organizmu psa niż bardziej tradycyjne operacje otwarte. Z uwagi na mniejsze nacięcia i minimalne uszkodzenia tkanek, czas rekonwalescencji może być znacząco skrócony. Z wykonaniem zabiegu wiąże się też niskie ryzyko infekcji i powikłań, co poprawia przyszłe rokowania.