Ortopeda weterynarz to specjalista, którego wsparcie może się okazać niezbędne w przypadku wielu problemów z układem ruchu u zwierząt domowych. Lekarz ten zajmuje się różnymi chorobami i dolegliwościami kości, stawów i mięśni. Wiele z nich stanowi poważne zagrożenie dla zwierzęcia, ponieważ powoduje ciężki ból oraz utrudnia lub uniemożliwia prawidłowe poruszanie się. Do ortopedy można zwrócić się z różnorodnymi objawami, które wskazują na określoną jednostkę chorobową.
Spis treści:
Jakimi chorobami najczęściej zajmuje się specjalista?
Problemy z osteochondrozą
Dolegliwości związane z enostozą
W czym jeszcze specjalista może pomóc?
Zwyrodnieniowe zapalenie stawów
Osteodystrofia
Jakimi chorobami najczęściej zajmuje się ortopeda weterynarz?
Ortopeda weterynarz napotyka na swojej drodze wiele różnych problemów, z którymi mierzą się opiekunowie oraz ich zwierzęta. Ich diagnostykę przeprowadzają również specjaliści AniCura, czyli naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Dolegliwości i choroby ortopedyczne wymagają odpowiedniego rozpoznania, a następnie podjęcia właściwych środków zaradczych. Ich terapia jest kluczowa nie tylko dla poprawy komfortu i samopoczucia zwierząt, ale też nierzadko dla przeciwdziałania postępującym zmianom zwyrodnieniowym. Problemy z układem ruchu są szczególnie dotkliwe dla aktywnych i dużych czworonogów, takich jak chociażby psy.
Problemy z osteochondrozą
Jedną z poważniejszych chorób ortopedycznych u zwierząt jest osteochondroza, która występuje przede wszystkim u psów dużych ras. Do jej rozwoju zwykle dochodzi w wieku około 6-9 miesięcy. Choroba atakuje kość udową i ramienną, prowadząc do stopniowej martwicy chrząstek kości wzrostowych. Osteochondroza jest spotykana również u ludzi, a jej etiologia nie została do końca zidentyfikowana. Schorzenie to z dużym prawdopodobieństwem ma swoje podłoże w nieprawidłowościach pracy naczyń krwionośnych, które zaopatrują kości. W obszarze martwej chrząstki z czasem pojawia się tkanka kostna, co grozi rozwarstwianiem się kości. W rezultacie znacząco zwiększa się ryzyko poważnego złamania, a tym samym dalszych deformacji.
Dolegliwości związane z enostozą
Ortopeda weterynaryjny zajmuje się również enostozą, czyli młodzieńczym zapaleniem kości. Choroba ta również występuje głównie u psów ras dużych w wieku szczenięcym. Podłożem schorzenia jest zwiększona aktywność komórek tworzących tkankę kostną, czyli osteoblastów. Za jego główną przyczynę uznaje się nadmierną ilość wapnia w diecie zwierzęcia. W przebiegu enostozy dochodzi też do obniżonej aktywności osteoklastów niszczących kości, co skutkuje odkładaniem się nadmiaru tkanki w jamach szpikowych. W rezultacie zaczyna ona zatykać otwory, przez które krew trafia do kości. Choroba prowadzi w ten sposób do postępującego niedokrwienia, wywołując liczne dolegliwości. Diagnostyka enostozy opiera się na ocenie bolesności kości psa pod wpływem dotyku i nacisku, a także ocenie zmian na podstawie zdjęć RTG.
W czym jeszcze specjalizuje się ortopeda weterynarz?
Ortopeda weterynarz specjalizuje się również w schorzeniach powiązanych ze stanami zwyrodnieniowymi. Do jego zadań należy kompleksowa diagnostyka problemów z układem ruchu, co najczęściej odbywa się na podstawie badań obrazowych. Specjalista ten na bieżąco współpracuje z innymi lekarzami, w tym również chirurgami wykonującymi zabiegi powiązane z ortopedią. Ortopeda weterynaryjny może również udzielać porad profilaktycznych, dotyczących chociażby zakresu aktywności fizycznej zwierzęcia czy jego diety. W naszym gabinecie specjaliści mają doświadczenie także w innych dziedzinach weterynarii, m.in. kardiologii, neurologii, dermatologii, stomatologii czy onkologii.
Zwyrodnieniowe zapalenie stawów
Lekarz ortopeda zajmuje się również chorobą znaną jako osteoarthritis, czyli zwyrodnieniowym zapaleniem stawów. Do jej rozwoju może dojść w wyniku urazu lub zakażenia, jednak zwykle przyczyny leżą w nadmiernym obciążeniu stawów pod wpływem forsownego wysiłku czy otyłości. Ryzyko wystąpienia zwyrodnieniowego zapalenia stawów wzrasta z wiekiem. Choroba ta pojawia się zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Z reguły w jej przebiegu następuje ścieńczenie warstw chrząstek odpowiedzialnych za wzajemny ruch kości, a także zwężenie szpar stawowych. Do tego doliczyć należy zmiany wtórne, takie jak zanik mięśni poruszających stawem czy obecność narośli kostnych.
Osteodystrofia
Osteodystrofia jest wywoływana niedoborem wapnia, co nierzadko grozi wystąpieniem całego zespołu zmian zwyrodnieniowych. Schorzenie to cechuje się zróżnicowaną etiologią. Wyróżnić można chociażby osteodystrofie nerkowe, które mają związek ze zmniejszonym wchłanianiem wapnia do krwi w wyniku obniżonej ilości witaminy D. Choroba niezależnie od przyczyn znacząco osłabia struktury kości, a nawet prowadzi do ich perforacji. Do szczególnie niebezpiecznych należy osteodystrofia pokarmowa, z reguły występująca pod wpływem niedostatecznej suplementacji dietetycznej. Choroba ta jest groźna zwłaszcza dla młodych zwierząt, u których objawia się poważną krzywicą oraz obrzękami żuchwy czy kończyn. Do objawów należy również utrata wagi, osłabienie czy obolałość.