Rekonstrukcja więzadła u kota to zabieg, który faktycznie jest niczym innym, jak stabilizacją stawu kolanowego po urazie więzadła krzyżowego. U kotów zabieg ten jest wykonywany znacznie rzadziej niż u psów. Mimo to zdarza się, że nawet zwierzę tak odporne na urazy jak kot może uszkodzić to więzadło. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, aby przywrócić czworonogowi dawną sprawność i zapobiec dalszym uszkodzeniom struktury stawu. Aby jednak zrozumieć, dlaczego stabilizacja stawu kolanowego u kota bywa tak potrzebnym zabiegiem, należy poznać funkcję więzadeł krzyżowych i konsekwencje, jakie ma ich uszkodzenie.
Spis treści:
Jakich struktur dotyczy?
Skutki braku leczenia
Jak przebiega zabieg?
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Jakich struktur dotyczy rekonstrukcja więzadła u kota?
Rekonstrukcja więzadła u kota najczęściej dotyczy – podobnie jak psów i ludzi – więzadła krzyżowego przedniego, czyli jednego z dwóch więzadeł krzyżowych, które stabilizują staw kolanowy. Jest to jeden z największych stawów w organizmie ssaka. Tworzą go powierzchnie stawowe kości udowej i piszczelowej, trzeszczka zwana rzepką oraz łącznotkankowe struktury uszczelniające, zwane łąkotkami, a także liczne więzadła. Więzadła krzyżowe nie są z nich największe, jednak najłatwiej ulegają uszkodzeniu. Ich zadaniem jest stabilizowanie stawu w osi przednio-tylnej poprzez zapobieganie zsuwaniu się kości do przodu lub do tyłu. Koty stosunkowo rzadko ulegają zerwaniu więzadła krzyżowego, jednak kiedy już się to zdarzy, stanowi poważny problem, który wymaga udzielenia szybkiej pomocy. W takim przypadku warto się skontaktować z przychodnią weterynaryjną.
Skutki braku leczenia
Ogólnie rzecz biorąc, każdy kot może doznać uszkodzenia więzadła krzyżowego. Najbardziej narażone są jednak osobniki w średnim i podeszłym wieku, zwłaszcza takie, które pomimo upływających lat pozostają aktywne fizycznie. U starszego zwierzęcia więzadła są bowiem kruche i mniej elastyczne, więc w wyniku nadmiernych przeciążeń łatwiej ulegają zerwaniu. Część zwierząt posiada też prawdopodobnie genetyczne predyspozycje do wystąpienia tego urazu, stąd warto poznać historię chorób rodziców kota. Zerwanie więzadła krzyżowego skutkuje zdestabilizowaniem stawu i powoduje ześlizgiwanie się kości udowej z piszczeli. Objaw ten, zwany szufladką, jest najbardziej charakterystyczną oznaką uszkodzenia więzadeł. Prowadzi on do dalszego uszkadzania stawu – zniszczeniu mogą ulec łąkotki oraz chrząstki stawowe, a w efekcie mogą powstawać zmiany zwyrodnieniowe kości i osteofity. Skutkuje to coraz silniejszymi dolegliwościami bólowymi u zwierzęcia, które w przypadku braku leczenia może całkowicie stracić możliwość korzystania z chorej kończyny.
Na czym polega rekonstrukcja więzadła u kota?
Najczęściej stosowaną metodą operacyjnej rekonstrukcji zerwanego więzadła krzyżowego u kotów i psów jest TTA, czyli tibial tuberosity advancement. Jest to jedna z mniej inwazyjnych operacji stabilizujących staw kolanowy. Na początku zabiegu lekarz usuwa zerwane więzadło, które w większości przypadków nie nadaje się już do scalenia. Aby zrekompensować jego brak, wykonuje się podłużne nacięcie kości piszczelowej oddzielające jej guzowatość od głowy i trzonu. Następnie odcięty fragment kości przemieszcza się doczaszkowo, mocując go na miejscu za pomocą płytki osteotomijnej i klatki dystansowej. To przemieszczenie zmienia układ sił oddziałujących na staw – efekt szufladki zostaje zniwelowany, a rolę zniszczonego więzadła krzyżowego przejmuje od tej pory więzadło rzepki. Ten rodzaj operacji cechuje się stosunkowo szybką rekonwalescencją. Zwierzę często odzyskuje sprawność już w ciągu 24 godzin od zakończenia zabiegu. Operacja wiąże się z niskim ryzykiem rozwoju zmian zwyrodnieniowych, które mogą pojawić się niekiedy po innych operacjach na stawie kolanowym.
Leczenie chirurgiczne w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Operacja stabilizacji stawu kolanowego po urazie więzadła krzyżowego u kota może uratować zwierzę przed trwałym kalectwem, dlatego jeśli opiekun zwierzęcia zauważy nietypowe zachowanie swojego podopiecznego na przykład dziwne ruchy kończyny lub objaw szufladki, najlepiej niezwłocznie poszukać pomocy lekarza weterynarii. Nasza przychodnia w centrum Gliwic stanowi dobry wybór dla właścicieli kotów z województwa śląskiego i nie tylko. Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna łączy w sobie bogate i nowoczesne zaplecze badawczo-diagnostyczne z wysokiej jakości wyposażeniem zabiegowym. Wykwalifikowani lekarze weterynarii prowadzą operacje z zakresu chirurgii ortopedycznej, laryngologicznej, przewodu pokarmowego, a nawet chirurgii onkologicznej.
Uraz może przydarzyć się każdemu kotu, dlatego najważniejsze jest zachowanie czujności i jego wczesne dostrzeżenie. Szybko zdiagnozowany i odpowiednio leczony kot odwdzięczy się nam szybkim powrotem do zdrowia i kolejnymi latami spędzonymi u naszego boku. Warto zatem zadbać o zdrowie swojego podopiecznego.