Leczenie dysplazji u psa to zadanie, które dość często spada na lekarzy weterynarii, ponieważ ze wszystkich zwierząt domowych to właśnie psy są najbardziej narażone na rozwój tego schorzenia. Najczęściej spotyka się dysplazję stawu biodrowego, jednak każdy inny staw może również być dotknięty tą chorobą. Nie istnieje żaden sposób na uniknięcie jej rozwoju, zatem w przypadku jej wykrycia komfort dalszego życia psa zależy od odpowiednio wdrożonego leczenia.
Spis treści
W Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Przyczyny i charakterystyka choroby
Objawy
Metody terapii
Dodatkowe zalecenia
Leczenie dysplazji stawu biodrowego u psa w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Leczenie dysplazji stawu biodrowego lub innych stawów u psa można podjąć w naszej przychodni weterynaryjnej w Gliwicach, która jest jednym z ośrodków medycznych i diagnostycznych dla psów oraz innych zwierząt. Dzięki swojemu dogodnemu położeniu w centrum jednego z większych miast w aglomeracji śląskiej, przychodnia udziela wsparcia dziesiątkom psów, nie tylko należącym do lokalnych mieszkańców, ale również tych przybywających po pomoc z całego kraju. Nasza oferta obejmuje kompleksową opiekę ambulatoryjną oraz terapię długoterminową. Nasz doświadczony zespół lekarzy weterynarii oraz zaplecze terapeutyczno-diagnostyczne sprawiają, że nasza przychodnia to miejsce, w którym każdy pies otrzymuje profesjonalną opiekę. W skład naszej oferty wchodzi wiele różnorodnych procedur chirurgicznych z zakresu ortopedii weterynaryjnej, co ma duże znaczenie, jeśli chodzi o leczenie dysplazji. Nasi doświadczeni lekarze weterynarii posiadają szeroką wiedzę i umiejętności, które umożliwiają skuteczne przeprowadzanie tych operacji. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji lub umówić swojego podopiecznego na wizytę, więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej. Nasz zespół jest gotowy, by zapewnić opiekę medyczną i leczenie dla Twojego psa.
Przyczyny i charakterystyka choroby
Dokładne przyczyny występowania dysplazji stawu biodrowego u psów wciąż nie są w pełni poznane. W przeszłości podejrzewano, za powstawanie tej choroby odpowiedzialne są jedynie czynniki genetyczne. Jednak mimo eliminowania osobników z dysplazją z hodowli, nadal często występuje ona w populacji psów, co sugeruje istnienie innych, nieznanych jeszcze czynników powodujących tę przypadłość. Konkretnych genów, których mutacje przyczyniałyby się do rozwoju choroby, nie udało się jeszcze zidentyfikować. Bez względu na etiologię dysplazji, jej istotą jest nieprawidłowa struktura stawu biodrowego, który składa się z powierzchni stawowych kości biodrowej i udowej. Kości te w przebiegu dysplazji ulegają postępującym deformacjom. Wady te pojawiają się już na wczesnym etapie życia zwierzęcia, a nieprawidłowe dopasowanie powierzchni stawowych oraz nierównomierne rozkładanie się sił działających na staw prowadzą do powstawania zmian zwyrodnieniowych i dalszych deformacji kości. Pojawiające się osteofity i zniekształcenia prowadzą do narastających dolegliwości bólowych, a w konsekwencji uniemożliwiają ruch kończyny zwierzęcia.
Objawy
Ta choroba często staje się wyraźnie widoczna dopiero przy dość dużym zaawansowaniu zmian. Objawy, jakie może wtedy zauważyć opiekun u swojego zwierzęcia, to nietypowa sztywność ruchów i nadmierna ostrożność przy podnoszeniu się z ziemi, trudności w chodzeniu po schodach czy wskakiwaniu do samochodu, oraz charakterystyczny sposób biegania, często porównywany do skakania królika.
Jak wygląda leczenie dysplazji u psa i od czego zależy koszt?
Lekarz weterynarii może zdecydować się na różne metody leczenia dysplazji u psa, a koszt terapii zależy właśnie od wybranej metody postępowania. Choć nie ma żadnego sposobu na uniknięcie rozwoju choroby lub całkowite jej wyleczenie, można podjąć działania, które mają na celu przyniesienie ulgi zwierzęciu i zapobiegnięcie trwałej niepełnosprawności. Leczenie zachowawcze i farmakologiczne nie jest zazwyczaj zbyt kosztowne, jednak zabiegi operacyjne mogą już kosztować znacznie więcej. Można zdecydować się również na zabiegi nieoperacyjne, takie jak zastrzyki z osocza bogatopłytkowego.
Dodatkowe zalecenia
Podstawą postępowania z psem chorym na dysplazję jest zadbanie o odpowiednią dietę i poziom aktywności fizycznej. Niekiedy zaleca się postępowanie farmakologiczne, które obejmuje podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Czasami konieczne staje się przeprowadzenie operacji w celu skorygowania deformacji stawu i zmniejszenia nieprawidłowego obciążenia. Istnieje wiele różnych metod chirurgicznych stosowanych u psów z tym schorzeniem. Przykłady takich zabiegów to młodzieńcze zespolenie spojenia łonowego, potrójna osteotomia miednicy, osteotomia podkrętarzowa czy pectinektomia. Dobór właściwej operacji zależy od konkretnego przypadku i należy do lekarza weterynarii.
Dysplazja u psa to przypadłość, której nie należy lekceważyć. W przypadku zauważenia niepokojących objawów u zwierzęcia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.