Złamana miednica u kota to problem, który niestety występuje częściej niż może się to wydawać. Choć koty są zwierzętami zwinnymi, o elastycznym kośćcu, nie są w pełni zabezpieczone przed urazami prowadzącymi do zgruchotania miednicy. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, rozsądny właściciel kota nie powinien wypuszczać go samego, zwłaszcza na terenach miejskich i mocno zurbanizowanych. Czasem jednak nawet przy zachowaniu wszelkich zasad ostrożności zwierzęciu może zdarzyć się wypadek. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Spis treści
Opieka ortopedyczna w naszej przychodni
Czym jest ten uraz?
Jak może do niego dojść?
Jak zapobiegać?
Leczenie

Leczenie złamanej miednicy u kota w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Leczenie złamanej miednicy u kota w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej wchodzi w zakres usług ortopedycznych. Zapewniamy wysoki standard opieki, zarówno w przypadkach nagłych (takich jak wszelkiego rodzaju złamania), jak i planowanej terapii długoterminowej. Wykonujemy na miejscu przydatne badania diagnostyczne, takie jak ultrasonografia, zdjęcia RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, które umożliwiają skuteczną identyfikację wad układu ruchu i odpowiednie dostosowanie terapii dla każdego pacjenta. Nasza placówka oferuje również zaawansowane operacje chirurgiczne, dzięki nowoczesnemu sprzętowi i doświadczeniu naszych lekarzy weterynarii. Aby umówić się na wizytę lub uzyskać więcej informacji, polecamy zajrzeć na naszą stronę internetową, gdzie znajdują się wszelkie niezbędne informacje.

Czym jest ten uraz?

Miednica składa się z dwóch kości miedniczych, z których każda z kolei zawiera trzy elementy: kość biodrową, kulszową i łonową. Ta struktura jest wspólna dla wszystkich ssaków i stanowi miejsce przyczepu tylnych kończyn. Złamanie to każde przerwanie ciągłości kości wchodzących w jej skład i – jak łatwo się domyślić – może ono powodować zagrożenie różnego stopnia. Najbardziej niebezpieczne są złamania miednicy z przemieszczeniem odłamów kostnych, które grożą uszkodzeniem dużych tętnic, szybką utratą krwi i zgonem. Choć kości kotów są elastyczniejsze niż ludzkie, ich delikatna budowa sprawia, że złamania tego elementu nie należą u nich do rzadkości. Jest to o tyle istotne, że w wielu przypadkach kot bez uzyskania odpowiedniej pomocy, jest skazany na bolesny zgon.

Operacja kota

Jak dochodzi do złamania miednicy u kota?

Złamanie miednicy u kota jest zazwyczaj urazem wysokoenergetycznym, czyli takim, w powstawaniu którego bierze udział duża siła. W jakich sytuacjach może do niego dojść u kotów? Pierwszą rzeczą, o której pomyśli zapewne wielu właścicieli czworonogów, jest wpadnięcie pod jadący samochód. Koty niestety często zachowują się nieostrożnie w pobliżu dróg, licząc, że ich wrodzona zwinność uratuje je przed kolizją z pojazdem. Zwierzę nie jest jednak w stanie prześcignąć samochodu, co skutkuje często śmiertelnymi potrąceniami lub złamaniami. Do tego ostatniego może dojść, kiedy zwierzę zostanie uderzone przez błotnik lub zderzak podczas ucieczki spod kół pojazdu. Choć z jednej strony kot ma w takiej sytuacji szczęście, że jego jama brzuszna i czaszka uniknęły największych uszkodzeń, strzaskana miednica również może okazać się dla niego wyrokiem śmierci, zwłaszcza jeśli kości naruszyły naczynia i narządy okolicy krocza. W innych przypadkach upadki także mogą skończyć się złamaniem miednicy. Choć koty znane są ze spadania na przysłowiowe cztery łapy, to skok ze zbyt dużej wysokości lub na twarde podłoże może sprawić, że zwierzę nie będzie w stanie zamortyzować uderzenia.

Jak uniknąć urazu?

Należy zwrócić uwagę, że dużej części złamań miednicy oraz innych urazów u kotów można w prosty sposób uniknąć. Weterynarze, ale też przyrodnicy, stanowczo odradzają wypuszczania kotów z domu bez opieki – jest to ważne zarówno dla ich własnego bezpieczeństwa, jak i ze względu na szkodliwy wpływ, jaki wywierają na ekosystem. Co ważne, kot wałęsający się po uczęszczanej drodze, stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla korzystających z niej uczestników ruchu. Próba ominięcia czworonoga nieraz kończy się groźnym wypadkiem.

Leczenie

Podjęcie przez lekarza weterynarii decyzji o odpowiednim leczeniu złamania opiera się przede wszystkim na wykonaniu badania obrazowego – zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej. Nieskomplikowane złamania, w których nie doszło do przemieszczenia fragmentów kości, można niekiedy leczyć zachowawczo, podając kotu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku poważniejszych złamań konieczna może okazać się operacja chirurgiczna z unieruchomieniem uszkodzonych kości. Należy pamiętać, że zwłoka w podjęciu leczenia może skończyć się dla kota trwałym kalectwem.

W Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej traktujemy pomoc naszym czworonożnym pacjentom jako najważniejszą misję – zarówno koty dotknięte urazem miednicy, jak inne zwierzęta z różnorakimi obrażeniami zostaną u nas objęte wysokiej jakości opieką.