Ortopeda dla zwierząt pomaga naszym czworonożnym (i nie tylko) podopiecznym w sytuacjach uszkodzenia narządu ruchu. Może okazać się szczególnie przydatny u psów, kotów, koni i innych ruchliwych ssaków, bardzo popularnych jako zwierzęta domowe i gospodarskie. Mimo że ortopedia nie jest wymieniona na liście specjalizacji dla lekarzy weterynarii w Polsce, to wiedza w tej dziedzinie z pewnością będzie przydatna dla każdego z nich.
Spis treści:
Jakimi problemami się zajmuje?
Rodzaje urazów
W Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Cechy dobrego specjalisty
Czym się zajmuje ortopeda dla zwierząt?
Ortopeda dla zwierząt to osoba, która jest specjalistą w dziedzinie ortopedii. Pochodzenie słowa „ortopedia” wywodzi się z języka greckiego i składa się z członów „orthos” (prosty) i „paidia” (dzieci). Skąd ten drugi człon? Pierwotnie ortopedia zajmowała się przede wszystkim wadami postawy u dzieci. Dziś specjalizacja ta obejmuje wszelkie choroby i zaburzenia układu ruchu, w tym kości, stawów i mięśni wraz z nerwami. Mimo że ortopedia bywa niekiedy postrzegana jako prymitywna w porównaniu z innymi specjalizacjami lekarskimi, wymaga od specjalisty dużo precyzji i rozwagi w działaniu, ponieważ prawidłowa praca układu ruchu wpływa na zdolność organizmu do wykonywania codziennych czynności. Ortopedia weterynaryjna jest jeszcze bardziej wymagająca, ponieważ zwierzęta mają inny układ kostny i różnią się od nas wielkością i masą. Lekarz weterynarii musi nauczyć się leczenia każdego kręgowca, niezależnie od jego rozmiaru i budowy.
Rodzaje urazów
W obszarze zainteresowań ortopedii weterynaryjnej znajdują się zarówno urazy, w tym złamania, zwichnięcia czy skręcenia, jak wady wrodzone czy procesy destrukcyjne wynikające z przeciążeń i starzenia się tkanek. U różnych zwierząt częstość obserwowania poszczególnych problemów ortopedycznych jest inna. Psy, jedne z najpopularniejszych domowych czworonogów, często cierpią na dysplazję stawów (głównie biodrowych) oraz ulegają urazom. Konie, koty i inne aktywne fizycznie ssaki również są narażone na częste urazy układu ruchu. Z kolei wśród gadów, szczególnie jaszczurek, szeroko rozpowszechniona jest krzywica wynikająca przede wszystkim z błędów dietetycznych (niedoboru wapnia). Ptaki, w tym drób, często cierpią z kolei na osteoporozę i wynikające z niej złamania kompresyjne oraz tak zwany syndrom zmęczenia klatkowego.
Każdy kręgowiec może z kolei cierpieć na zwyrodnieniowe zapalenie stawów (osteoarthritis). Jest to choroba dobrze znana również ludziom – doskwierająca dużej części starszych osób. Choć może ona rozwijać się na skutek urazu lub infekcji, jej najczęstszą przyczyną jest przeciążenie stawów, co wynika na przykład z nadmiernej masy ciała lub intensywnych aktywności fizycznych. Z wiekiem ryzyko wystąpienia choroby wzrasta zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Charakterystyczne dla osteoarthritis jest zmniejszenie przestrzeni stawowych, przerzedzenie chrząstki, która umożliwia kościom przesuwanie się względem siebie, a także powstawanie osteofitycznych zwapnień kostnych i zanik mięśni odpowiedzialnych za ruch w stawie.
Ortopeda dla zwierząt w naszej przychodni
Ortopeda dla zwierząt w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej to osoba, która zapewnia odpowiednią opiekę i leczenie zarówno w nagłych przypadkach, jak i podczas planowanej, długotrwałej terapii. Podstawą naszej opieki ortopedycznej jest dostępność różnorodnych testów diagnostycznych, takich jak badanie palpacyjne, ultrasonografia, zdjęcia RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, co umożliwia skuteczne wykrycie wad układu ruchu i odpowiednie dobranie terapii dla każdego pacjenta. W Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej oferujemy także operacje chirurgiczne przeprowadzane dzięki nowoczesnemu sprzętowi i doświadczeniu naszych lekarzy weterynarii. Staramy się zadbać jak najlepiej o skuteczność i bezpieczeństwo procedur. Więcej informacji oraz dane kontaktowe znajdują się na naszej stronie internetowej.
Jakie cechy powinien mieć dobry specjalista?
Lekarz specjalista w dziedzinie ortopedii musi dysponować ogromną wiedzą oraz cechować się precyzją i wnikliwością. Tak samo jest w przypadku ortopedii weterynaryjnej. Chociaż zwierzęta charakteryzują się inną budową szkieletu niż ludzie, to ich schorzenia ortopedyczne wcale nie są łatwiejsze do leczenia. Lekarz weterynarii, który podejmuje się leczenia, zwłaszcza chirurgicznego, zwierzęcia z chorobą układu ruchu musi bardzo dobrze znać anatomię i fizjologię danego gatunku oraz zebrać jak najwięcej informacji o konkretnym pacjencie. Ponadto musi potrafić udzielać właścicielowi zwierzęcia użytecznych i zrozumiałych informacji dotyczących rehabilitacji oraz zmiany stylu życia zwierzęcia, na przykład korekcji błędów dietetycznych lub odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej.
Lekarze weterynarii pracujący w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy swą obszerną wiedzę na temat fizjologii zwierząt wykorzystują, pomagając wielu pacjentom oraz ich opiekunom. Komfort i dobrostan zwierząt zawsze stoi u nas na pierwszym miejscu.