Niewydolność nerek u psa może mieć bardzo różną etiologię, ale w każdym przypadku stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia. Problem ten dotyka psów w podobnym stopniu jak ludzi, a każdy, kto miał nieszczęście się z nim borykać, może zaświadczyć, jak wiele nieprzyjemności za sobą pociąga. Pomoc psu z niewydolnością nerek obejmuje nie tylko leczenie farmakologiczne, ale też ściśle przestrzeganą dietę i zmianę stylu życia czworonoga. Problemów z nerkami nie wolno lekceważyć.
Spis treści:
Opis problemu
Ostatnie stadium
Objawy, leczenie, dieta
Rokowania
Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna
Na czym polega ostra i przewlekła niewydolność nerek u psa oraz jak objawia się jej ostatnie stadium?
Ostra i przewlekła niewydolność nerek u psa to dwie formy tego samego problemu. Jako niewydolność nerek określa się stan upośledzenia ich funkcji, który prowadzi do zaburzeń metabolicznych i biochemicznych. Należy bowiem pamiętać, że nerki mają w organizmie większą rolę niż tylko oczyszczanie krwi z toksyn i produktów przemiany materii. Są miejscem produkcji hormonów, regulują gospodarkę wodno-elektrolitową oraz utrzymują pH krwi na właściwym poziomie. Ich niewydolność skutkuje zapaścią wszystkich tych funkcji i wieloma niebezpiecznymi następstwami. Problem może mieć bardzo różne źródła, które mają wpływ na przebieg i czas trwania choroby.
Ostra niewydolność
I tak, ostra niewydolność może być następstwem tak zwanego ostrego uszkodzenia nerek (Acute Kidney Injury – AKI). Termin ten powstał na użytek „ludzkiej” nefrologii, jednak natura takiego uszkodzenia jest u psów dokładnie taka sama. Zależnie od umiejscowienia przyczyny AKI wyróżnia się jego trzy rodzaje: przednerkowe, miąższowe i zanerkowe.
Trzy rodzaje AKI
AKI przednerkowe wywołane jest spadkiem perfuzji nerek (ich ukrwienia) wskutek niedrożności tętnic doprowadzających do nich krew (na przykład spowodowanej miażdżycą) albo obniżonego ciśnienia krwi. AKI miąższowe, zwane też nerkowym ma swoje przyczyny w obrębie miąższu nerek i może być spowodowane kłębuszkowym zapaleniem nerek lub uszkodzeniem kanalików. Wreszcie AKI zanerkowe powodują zaburzenia w odpływie moczu wskutek niedrożności moczowodów lub chorób pęcherza.
Przewlekła niewydolność
Natomiast przewlekła niewydolność nerek jest następstwem jednostki chorobowej, znanej jako przewlekła choroba nerek (PChN). To kolejne pojęcie wywodzące się z nefrologii, które bez problemu można zastosować również do zwierząt, w tym psów.
Ostatnie stadium przewlekłej choroby nerek
Ostatnie stadium przewlekłej niewydolności nerek występuje zarówno u ludzi, jak i u psów. Do klasyfikacji zaawansowania PChN u ludzi stosuje się kategorie GFR, oznaczane literą G i kolejnymi numerami od 1 do 5. To właśnie G5, ostatnie stadium choroby, w którym pojawiają się już ciężkie zaburzenia metaboliczne, nosi nazwę przewlekłej niewydolności nerek. Podobnie, jak u ludzi także u psów PChN może osiągnąć ten etap. Szczególnie niebezpieczne jest to dla osobników starszych – szacuje się, że nawet 10% psów w podeszłym wieku cierpi na przewlekłą chorobę nerek.
Niewydolność nerek u psa – objawy, leczenie i dieta
Aby skutecznie poradzić sobie z niewydolnością nerek u psa, należy zwrócić uwagę, czy w zachowaniu pupila nie występują charakterystyczne objawy, a w razie choroby skontaktować się z placówką weterynaryjną i rozpocząć profesjonalne leczenie oraz dostosować odpowiednią dietę.
Objawy
Objawy niesprawnych nerek u psów są różnorodne i często nieswoiste. Właściciel nieraz w pierwszej kolejności zauważa ogólne zmęczenie i apatię swojego podopiecznego, co jednak może być mylące, zwłaszcza że u najczęściej chorujących na nerki starszych psów taki stan bywa normalny. To, co powinno natomiast bezwzględnie zwrócić uwagę opiekuna, to wzmożone pragnienie u psa, nazywane polidypsją. Pies wypija duże ilości wody, zwykle „falami”. W niewydolności nerek może wystąpić zarówno oliguria, jak i poliuria – zwierzę może oddawać zmniejszone lub zwiększone ilości moczu. Ostrej niewydolności nerek może towarzyszyć niedokrwistość spowodowana krwiomoczem.
Warto wspomnieć, że niektóre rasy psów są bardziej narażone na wystąpienie niewydolności nerek. Zaliczają się do nich między innymi różne teriery, a także berneński pies pasterski, golden retriever, rottweiler i doberman.
Leczenie
Leczenie nerek u psa przyjmuje bardzo różne formy, zależne w dużej mierze od etiologii uszkodzenia oraz jego następstw. Do leków stosowanych u chorych psów należą, między innymi substancje obniżające ciśnienie (takie jak ACE-inhibitory), środki przeciwwymiotne oraz działające osłonowo na układ pokarmowy, a także elektrolity, w celu skorygowania zaburzeń równowagi jonowej. Najważniejsza dla psa z niewydolnością nerek jest jednak zmiana diety.
Dieta
Zmiana nawyków żywieniowych chorego psa jest konieczna w terapii niewydolności nerek. Przede wszystkim należy znacząco ograniczyć w niej udział sodu, fosforanów i białek. Muszą zatem zniknąć z niej – lub zostać mocno ograniczone – ryby (bogate w fosfor), a inne rodzaje mięsa (którego nie należy całkowicie usuwać z jadłospisu zwierzęcia) powinny być możliwie jak najlepszej jakości, najlepiej surowe lub lekko ugotowane. W skład diety psa chorego na niewydolność nerek mogą natomiast wchodzić odpowiednio dobrane zboża i warzywa. Jeśli zaś chodzi o suche i mokre karmy, to na rynku dostępne są specjalne produkty dietetyczne, przygotowane pod kątem psów cierpiących na niewydolność nerek. Każdy produkt, jaki właściciel zamierza wprowadzić do jadłospisu czworonoga, powinien naturalnie zostać najpierw skonsultowany z lekarzem weterynarii, który będzie trzymał pieczę nad żywieniem zwierzęcia.
Rokowania
Diagnoza obejmująca niewydolność nerek często wzbudza niepokój i smutek właścicieli, którzy po lekturze internetowych artykułów lub poradników o psach, kojarzą taki werdykt z wyrokiem śmierci. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio leczony pies z niewydolnością nerek może żyć długie lata i nie odczuwać w znacznym stopniu dolegliwości spowodowanych chorobą. Aby tak było, należy bezwzględnie przestrzegać ustalonej diety, zwracać szczególną uwagę na jakiekolwiek alarmujące zachowania podopiecznego i regularnie odwiedzać lekarza.
Leczenie niewydolności nerek u psa w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Jeśli zauważą Państwo u swojego psa niepokojące sygnały, mogące świadczyć o niewydolności nerek, nie należy zwlekać z szukaniem profesjonalnej pomocy. W tym celu serdecznie zapraszamy do odwiedzin w naszej placówce i skorzystania z wiedzy i umiejętności pracujących w niej specjalistów. Oferujemy komplet usług i badań diagnostycznych, w tym obrazowych i laboratoryjnych, które pomogą odnaleźć przyczynę stanu czworonoga, a następnie nasi lekarze weterynarii wdrożą odpowiednie leczenie, służąc również radą i pomocą właścicielom. W Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej wierzymy, że nasi pacjenci zasługują nie tylko na fachową pomoc, ale też dbałość o ich komfort i samopoczucie. Szeroka wiedza naszych lekarzy weterynarii z pewnością pomoże odpowiednio zdiagnozować ewentualne problemy z nerkami i wdrożyć odpowiednią, skuteczną terapię. Zapraszamy do skorzystania z oferty jednej z najlepszych placówek na Śląsku – w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej każde zwierzę otrzyma należytą pomoc. Zachęcamy do nawiązania kontaktu.