Kaszel u psa to objaw, który od razu zwraca uwagę właściciela, ponieważ psy z natury nie kaszlą tak często jak ludzie. Zwłaszcza, jeśli się przedłuża, może powodować niepokój i być sygnałem poważnych chorób. Etiologia tego problemu może być jednak różna, dlatego ważna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii i ustalenie przyczyn kasłania. Na poprawnej diagnozie oparte jest ewentualne skuteczne leczenie. Lekarze najczęściej rozpoznają przyczyny, które opisujemy poniżej.

Spis treści:
Jak się przejawia?
Przyczyny i rodzaje
Wsteczny
Kenelowy
Sercowy
Leczenie
W naszej przychodni

Typowy obraz kaszlu u psa. Poznaj przyczyny i rodzaje kaszlu: wsteczny, kenelowy i sercowy

Kaszel u psów najczęściej różni się nieco od ludzkiego. Pies kasła w sposób przypominający charczenie lub chrząkanie, co może przywodzić na myśl duszenie się. Psy zwykle kaszlą krótkimi seriami, połączonymi ze wzmożonym napięciem mięśni. Silny napad kaszlu może nawet wywołać u zwierzęcia wymioty.

Rodzaje i przyczyny

Kiedy zaalarmowany właściciel przyprowadzi zwierzę do lekarza weterynarii, diagnoza najczęściej obejmuje jedną z poniższych jednostek. Jak za chwilę się przekonasz, kaszel może mieć zarówno nieszkodliwe, jak i wyjątkowo poważne podłoże.

Wsteczny

Najczęściej występująca u psów forma kaszlu nosi nazwę kaszlu wstecznego (zwanego też – co ciekawe – katarem wstecznym) i pojawia się u wielu czworonogów w reakcji na bardzo różne czynniki. Jego nazwa bierze się od specyficznej cechy: zwierzę nie wydmuchuje powietrza, a wciąga je gwałtownie przez nos, przy akompaniamencie donośnego odgłosu przypominającego chrząkanie lub charczenie. Choć napad kaszlu wstecznego wygląda niepokojąco i może wystraszyć właściciela, zazwyczaj nie jest sygnałem niczego groźnego. Często bywa spowodowany przez nadmierne pobudzenie emocjonalne (takie jak gniew lub ekscytacja przy spotkaniu z innym psem), zbyt mocne szarpanie się na przymocowanej do obroży smyczy lub nagłą zmianę temperatury powietrza. Może również występować w następstwie podrażnienia dróg oddechowych (na przykład dymem tytoniowym) lub zachłyśnięcia się.

Kaszel wsteczny rzadko bywa oznaką poważnych chorób; zaliczać się do nich mogą zaburzenia neurologiczne, polipy w drogach oddechowych lub wczesne stadia chorób sercowo-naczyniowych. Niektóre rasy psów są szczególnie podatne na jego występowanie. Są to przede wszystkim rasy małe o krótkich pyskach, takie jak buldogi, pekińczyki czy mopsy.

Pies na spacerze

Kenelowy

Duże obawy u właścicieli i lekarzy weterynarii wzbudza kaszel kenelowy, czyli wieloczynnikowa infekcja górnych dróg oddechowych. Pojawia się on w następstwie zakażenia bakteryjnego lub wirusowego i wiąże się z silnym stanem zapalnym. Do najczęściej powodujących go patogenów należą bakterie z rodzajów Mycoplasma i Bordetella, a także wirusy grypy, paragrypy, nosówki i opryszczki.

Kaszel kenelowy ma charakterystyczny obraz. Jest szorstki, chrapliwy, pojawia się w formie ostrych napadów, często prowadzi do wymiotów. Często towarzyszy mu gorączka. Choroba przenosi się drogą kropelkową, a zatem zwierzę może zarazić się nią od innego chorego psa; szczególnie narażone na zachorowanie są osobniki bardzo młode, w podeszłym wieku lub o osłabionej odporności. Również wyczerpanie i niedożywienie zwiększają ryzyko choroby.

Lekarz weterynarii najczęściej potrafi rozpoznać kaszel kenelowy dzięki dobrze przeprowadzonemu wywiadowi i badaniu. Ewentualne wątpliwości pozwalają rozwiać badania mikrobiologiczne, pozwalające wykryć zidentyfikować bytujące w drogach oddechowych psa patogeny.

Sercowy

Ten typ kaszlu, dotykający najczęściej starszych zwierząt, jest sygnałem poważnych chorób sercowo-naczyniowych. Objaw ten, występujący również u ludzi, jest sygnałem nieprawidłowego funkcjonowania lewej połowy serca, której zadaniem jest zasysanie natlenowanej krwi z płuc i wpompowanie jej do tak zwanego krwioobiegu dużego, gdzie dociera do pozostałych narządów organizmu. Może do niego dojść z wielu przyczyn, takich jak arytmia, kardiomiopatia, choroba niedokrwienna serca lub zwężenie zastawki dwudzielnej.

Jak dochodzi do kaszlu sercowego? Aby to zrozumieć, należy przypomnieć sobie podział krwiobiegu na „mały” i „duży”. Krwiobieg „mały” obejmuje naczynia płuc, do których krew tłoczona jest z prawej, słabiej umięśnionej komory serca. Z płuc krew powraca do serca, tym razem do lewego przedsionka, a następnie lewej komory, która dzięki swoim grubym ścianom potrafi wypchnąć ją do krwiobiegu „dużego”, obejmującego wszystkie inne naczynia krwionośne w ciele. Jakakolwiek nieprawidłowość w funkcjonowaniu mięśnia sercowego prowadzi do zastoju krwi w różnych rejonach organizmu – w przypadku patologii lewego przedsionka i komory są to naczynia płucne. Przy osłabionych skurczach lewej komory lub zwężeniu dzielącej komorę i przedsionek zastawki aortalnej krew nie ma szansy opuścić płuc w prawidłowym tempie, co prowadzi do jej zastoju. Po jakimś czasie przeciąża to delikatne naczynia krwionośne, z których do pęcherzyków płucnych zaczyna przesączać się osocze. Prowadzi to do duszności, a następnie do kaszlu, w którym znamienne jest to, że utrzymuje się przez bardzo długi czas. Nierzadko towarzyszy mu odkrztuszanie różowawej, pienistej wydzieliny. Dlatego uporczywy kaszel, trwający dłużej niż 24 godziny, powinien być dla właściciela psa sygnałem do jak najszybszej wizyty u lekarza weterynarii. Przy odpowiednim zdiagnozowaniu możliwe jest leczenie kardiologicznych przyczyn i przedłużenie zwierzęciu życia oraz podniesienie jego komfortu.

Co na kaszel dla psa?

Zanim odpowiemy, na pytanie, co pomoże na kaszel u psa, musimy ustalić przyczynę problemu. W przypadku kaszlu spowodowanego obecnością w otoczeniu drażniących substancji należy je po prostu zidentyfikować i usunąć. Podobnie, jeśli przyczyną jest szarpanie się zwierzęta na smyczy, warto zaopatrzyć psa w szelki, które odciążą jego szyję.

W przypadku infekcji lekarz weterynarii może dobrać odpowiedni antybiotyk. U psów najczęściej stosuje się tetracykliny oraz trimetoprim. Zastosowanie znajdują również różne leki wykrztuśne i udrażniające drogi oddechowe. Jeśli kaszel ma pochodzenie sercowe, należy przede wszystkim skupić się na leczeniu kardiologicznym, w tym przypadku bowiem kasłanie to tylko sygnał o wiele poważniejszego problemu.

Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Kaszel u psa może mieć bardzo różne podłoże, a jego odpowiednie zdiagnozowanie wymaga kompleksowego podejścia do pacjenta. W naszej przychodni oferujemy liczne usługi– zarówno badania obrazowe, które pozwolą uwidocznić płuca zwierzęcia, jak i leczenie kardiologiczne dla najciężej chorych psów. Jeśli u Twojego czworonoga wystąpiły niepokojące objawy, zapraszamy do wizyty w naszej placówce.