USG nerek u kota to cenne badanie diagnostyczne, które może uwidocznić wiele patologii w obrębie tych narządów. Jest to szczególnie ważne u kotów, ponieważ ssaki te statystycznie częściej zapadają na choroby układu wydalniczego niż inne popularne zwierzęta domowe. USG nerek może wykonać każdy lekarz weterynarii, co znacząco ułatwia dostęp do tej usługi. Odpowiednia interpretacja – a co za tym idzie – jakość diagnostyczna całego badania, zależy już jednak od doświadczenia i wnikliwości badającego.
Spis treści:
Na czym polega badanie?
Przebieg badania
Co może wykryć?
Ile kosztuje badanie?
Oferta Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Na czym polega badanie USG nerek u kota?
Badanie USG nerek u kota to bardzo przydatne narzędzie współczesnej medycyny i weterynarii. Pozwala na uwidocznienie tkanek i narządów umiejscowionych głęboko pod skórą, a przy tym jest całkowicie bezpieczne zarówno dla badającego, jak i dla pacjenta.
Istotą działania ultrasonografii jest emisja fal dźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięków. Sposób, w jaki odbijają się od poszczególnych tkanek, pozwala na ich uwidocznienie na ekranie urządzenia. Fale dźwiękowe wracające do głowicy są przetwarzane na sygnał elektryczny, a ten na monochromatyczny obraz, ilustrujący różne gęstości struktur organizmu. Dodatkowe opcje, w które wyposażone są aparaty USG, pozwalają na przykład zbadać przepływy w naczyniach i przewodach lub ocenić prawidłową ruchomość tkanek w czasie.
Przebieg badania
Badanie ultrasonograficzne zwierzęcia takiego jak kot przebiega na tej samej zasadzie, co w przypadku człowieka. Pewnym utrudnieniem może być jedynie zmuszenie czworonoga do leżenia lub siedzenia bez ruchu; na szczęście koty są mniejsze od psów, dzięki czemu ich przytrzymanie jest znacznie łatwiejsze. Najlepiej, jeśli opiekun pomoże w unieruchomieniu zwierzęcia, by lekarz weterynarii mógł bez problemu przeprowadzić badanie. Nerki należą do narządów jamy brzusznej (położone są w przestrzeni zaotrzewnowej), więc ich badanie ultrasonograficzne wymaga przyłożenia głowicy do powłok brzusznych. Obszar badania musi najpierw zostać ogolony, ponieważ sierść zbyt mocno wygłusza fale ultradźwiękowe.
Nerki należą do narządów, które są dobrze widoczne w ultrasonografii. Ich heterogenna budowa, na którą składają się piramidy i kora nerkowa, sprawia, że wyglądają bardzo charakterystycznie w badaniach obrazowych. Dzięki temu łatwe do wychwycenia są również liczne patologie w ich obrębie, które zmieniają ich typowy obraz.
Co może uwidocznić USG nerek u kota?
Wiele schorzeń w obrębie nerek u kota zmienia ich strukturę w stopniu widocznym dla badania USG. Klasyczną patologią, świetnie widoczną w USG, są torbiele nerek. To nieprawidłowe zbiorniki, najczęściej o regularnych, gładkich ścianach, wypełnione płynem. Torbiele nerek zdarzają się u kotów dość często, zwłaszcza u osobników starszych, i zwykle nie stanowią same w sobie poważnego problemu. Wymagają jednak uwagi, ponieważ mogą świadczyć o chorobach ogólnoustrojowych, taki jak torbielowatość nerek i wątroby. Naturalnie, bardziej złowieszcze zmiany, takie jak guzy nowotworowe, również są widoczne w badaniu ultrasonograficznym, podobnie jak zwapnienia czy ogniska martwicy. Aplazja nerek, polegająca na niedorozwoju jednego lub obu tych narządów, również jest możliwa do rozpoznania w tym badaniu.
Wprawny diagnosta może za pomocą USG rozpoznać oznaki procesu zapalnego, takiego jak kłębuszkowe lub odmiedniczkowe zapalenie nerek, a także poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego, mogące świadczyć o zastoju moczu.
Ile kosztuje badanie?
USG należy do najtańszych i najłatwiej dostępnych badań diagnostycznych w weterynarii. Cena badania jamy brzusznej, które pozwala zbadać nerki, zamyka się najczęściej w przedziale 50-70 złotych. Należy oczywiście do tej kwoty doliczyć cenę samej konsultacji.
Oferta Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna świadczy badania ultrasonograficzne z użyciem nowoczesnego sprzętu. Posiadamy rozbudowane zaplecze diagnostyczne i wszystkie zabiegi przeprowadzamy na miejscu. W celu uzyskania informacji na temat naszej oferty lub umówienia się na wizytę ze zwierzęciem zachęcamy do skontaktowania się z nami drogą mailową lub telefoniczną – wszystkie informacje kontaktowe znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Patologie nerek często dają niecharakterystyczne objawy, które trudno w pierwszej chwili skojarzyć z chorobą tych narządów. Dlatego w przypadku jakichkolwiek dziwnych zachowań ze strony zwierzęcia, mogących sugerować ból lub dyskomfort jamy brzusznej, najlepiej bez zwłoki skonsultować się z lekarzem weterynarii i wykonać USG.