Rynoskopia u psa to zabieg zarówno diagnostyczny, jak i potencjalnie terapeutyczny. Został opracowany dla ludzi, jednak okazał się bardzo przydatny w weterynarii, w tym w diagnostyce i leczeniu psów. Rynoskopia u psa oczywiście będzie się nieco różniła od ludzkiej, co jest wynikiem odmiennej budowy czaszki, jednak jej przydatność kliniczna pozostaje taka sama. Prawidłowo przeprowadzona rynoskopia może pomóc lekarzowi weterynarii zdiagnozować i wyleczyć wiele chorób w obrębie twarzoczaszki.

Spis treści:
Badania laryngologiczne w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Charakterystyka procedury
Co może uwidocznić?
Cena zabiegu

Rynoskopia u psa w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Nasza Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna przez wzgląd na swoje wyposażenie jest odpowiednim miejscem do przeprowadzenia rynoskopii u psów i kotów oraz innych badań endoskopowych czaszki. Zabiegi te są szczególnie pomocne w przypadku zwierząt, które zmagają się z polipami dróg oddechowych, ciałami obcymi czy przerostem błony śluzowej. Zabiegi endoskopowe na czaszce w naszej przychodni wykonuje specjalista chirurgii szczękowej zwierząt. Dodatkowe informacje na temat oferowanych przez nas zabiegów uzyskasz, kontaktując się z nami pod numerem telefonu lub adresem e-mail dostępnym na naszej stronie internetowej.

Charakterystyka procedury

Rynoskopia to zabieg otolaryngologiczny, wynaleziony w celu sprawnej diagnostyki i leczenia chorób i wad morfologicznych jamy nosowej. U ludzi wgląd w nozdrza uzyskuje się drogą rynoskopii przedniej lub tylnej. Tę pierwszą przeprowadza się przy użyciu urządzenia zwanego wziernikiem Hartmana, które służy do rozchylenia skrzydełek nosa i udostępnienia jego wnętrza dla światła, którego ukierunkowane źródło jest konieczne do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu. Rynoskopia tylna wymaga natomiast użycia lusterka stomatologicznego, które wprowadza się do jamy ustnej pacjenta i za jego pośrednictwem uwidacznia jamę nosową od tyłu.

Rynoskopia psów wymaga nieco innego oprzyrządowania, nozdrza tych zwierząt są bowiem mniejsze i bardziej ciasne od naszych. Zamiast wziernika Hartmana, używa się mniejszych wzierników, dostosowanych do wąskiego i długiego nozdrza psa. Możliwe jest również przeprowadzenie rynoskopii tylnej przy użyciu bronchoskopu pediatrycznego – urządzenie to służy do badania dróg oddechowych u dzieci, jednak jego rozmiary sprawiają, że można z powodzeniem użyć go do uwidocznienia jamy nosowej psa od tyłu.

Rynoskopia u psa, podobnie jak u człowieka, pozwala nie tylko dokładnie obejrzeć jamę nosową, ale też od razu usunąć ewentualne nieprawidłowe zmiany, takie jak polipy.

Nos starszego psa

Co może uwidocznić?

Jama nosowa jest najważniejszym narządem zmysłów dla psa, a to oznacza, że nie tylko jest kluczowa dla jego funkcjonowania, ale zwierzę używa jej intensywnie do percepcji otoczenia. To oznacza, że psi nos każdego dnia narażony jest na wiele uszkodzeń fizycznych, termicznych czy chemicznych, a także różne czynniki zakaźne. Wiele z tych schorzeń może zostać zdiagnozowanych przy użyciu rynoskopii.

Zapalenia

Częstym schorzeniem jamy nosowej u psów jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej. Ostatnio coraz częstsze u tej grupy zwierząt są zapalenia o podłożu limfocytarno-plazmocytarnym. Problem w przypadku tych procesów zapalnych polega na niewyjaśnionej dotąd etiologii; podejrzewa się, że w ich powstawaniu mogą brać udział infekcje bakteryjne lub wirusowe, grzybice, procesy nowotworowe lub alergiczne. Typowym obrazem rynoskopowym w przebiegu zapalenia limfocytarno-plazmocytarnego jest przekrwienie i obrzęk błony śluzowej oraz masy wydzieliny lub włóknika, które zwężają światło przewodów nosowych. Rynoskopia jest o tyle ważna w przebiegu tej choroby, że pozwala zróżnicować ją z procesami nowotworowymi lub polipami, które mogą niekiedy dawać podobne objawy kliniczne.

Aspergiloza jamy nosowej

Inną chorobą, w której rozpoznaniu ważną rolę odkrywa zabieg rynoskopii, jest aspergiloza jamy nosowej. To dość częste schorzenie u psów, za które odpowiedzialne są grzyby z rodzaju Aspergillus. Charakterystycznym objawem tej choroby widocznym w rynoskopii są płytki grzybicze, czyli biało-szare naloty zbudowane ze strzępek grzyba, niekiedy pokryte meszkiem. Występują również obrzęki, owrzodzenia i deformacja małżowin nosowych. Chorobę tę należy różnicować z innymi zakażeniami nosa (w tym powodowanymi przez grzyby Pneumocystis) oraz z limfocytarno-plazmocytarnym zapaleniem błony śluzowej.

Ile kosztuje rynoskopia u psa?

W przypadku badania takiego jak rynoskopia u psa, cena obejmuje zarówno wykorzystanie sprzętu, jak i środki znieczulające oraz przygotowania pola zabiegowego. Konkretna kwota, jaką przyjdzie zapłacić za zabieg, może być różna, w zależności od konkretnego przypadku. Jest to raczej kosztowna procedura, ale mimo to jej znaczenie dla diagnostyki i leczenia chorób jamy nosowej jest nieocenione. Warto zasięgnąć porady zaufanego lekarza weterynarii i przedyskutować zalecane zabiegi diagnostyczne.