Objawy niewydolności nerek u psa powinny zwrócić uwagę każdego opiekuna, gdyż są sygnałami bardzo niebezpiecznego zjawiska chorobowego. Na nieszczęście naszych czworonożnych podopiecznych niewydolność nerek, zwłaszcza w początkowej fazie, daje bardzo niespecyficzne symptomy, które pomylić można z wieloma innymi chorobami lub, po prostu, starością. Dlatego też niezmiernie ważna jest pomoc specjalisty oraz szybko i starannie postawiona diagnoza.
Spis treści:
Leczenie przypadłości w naszej przychodni
Charakterystyka i geneza problemu
Częstotliwość występowania choroby
Jak niebezpieczna jest to choroba?
Czym się objawia?
Jeżeli zauważysz u swojego psa objawy niewydolności nerek, odwiedź naszą przychodnię
Jeżeli zauważysz u swojego psa niepokojące objawy, mogące świadczyć o tym, że cierpi na niewydolność nerek, serdecznie zapraszamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów. W rozbudowanej ofercie naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej znajduje się pełen zakres badań laboratoryjnych oraz obrazowych, które pomogą zdiagnozować niewydolność nerek lub inną chorobę wewnętrzną zwierzęcia. W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z naszą placówką drogą mailową lub telefoniczną. Odpowiednie informacje kontaktowe znajdą Państwo na naszej stronie.
Charakterystyka i geneza problemu
Niewydolnością nerek nazywa się każdy stan, w którym te narządy nie pełnią swojej funkcji w sposób wystarczający do zachowania homeostazy organizmu. Choć osoby niezwiązane z medycyną często o tym zapominają, to nerki spełniają wiele innych funkcji niż tylko najczęściej z nimi kojarzone usuwanie toksycznych metabolitów z krwi. Produkują hormony (w tym erytropoetynę stymulującą wytwarzanie czerwonych krwinek), utrzymują równowagę kwasowo-zasadową, regulują ciśnienie krwi i gospodarkę elektrolitową. Kiedy nerki ulegają uszkodzeniu, wszystkie te funkcje zostają upośledzone. W miarę upływu czasu, na skutek nagromadzenia się w organizmie toksycznych substancji, takich jak mocznik czy kreatynina, dochodzi do rozwoju tak zwanej mocznicy – masowego zatrucia wszystkich układów organizmu. Uszkodzeniu ulega wtedy przewód pokarmowy, wątroba, a nawet układ nerwowy.
Częstotliwość występowania choroby
Niestety, niewydolność nerek to u psów dość częsta przypadłość. Dotyczy to szczególnie zwierząt w podeszłym wieku. Szacuje się, że nawet jeden na dziesięć starszych psów choruje na przewlekłą niewydolność nerek.
Jak niebezpieczna jest to choroba?
Opiekunowie psów, którzy poszukują w Internecie informacji na temat niewydolności nerek u swoich czworonogów, mogą często natknąć się na bardzo niepokojące teksty. Z lektury niektórych z nich można wysnuć wniosek, że diagnoza niewydolności nerek to dla psa praktycznie wyrok śmierci. W rzeczywistości rokowania nie muszą być aż tak niekorzystne – jeśli pies cierpiący na niewydolność nerek zostanie odpowiednio wcześnie objęty opieką lekarza weterynarii i będzie przestrzegał zaleceń dietetycznych, może przeżyć długie lata, nie odczuwając dolegliwości w związku ze swoim stanem. Specjalistyczne karmy, zaprojektowane dla psów z niewydolnością nerek, można nabyć w dobrych sklepach zoologicznych lub u lekarzy weterynarii.
Jakie są objawy niewydolności nerek u psa?
Niewydolność nerek może objawiać się w bardzo różny sposób, a duża część objawów jest mało specyficzna. Jej rozpoznanie może utrudniać fakt, iż wiele z symptomów wskazujących na uszkodzenie nerek przypomina zwykłe zachowanie starszego psa – a ponieważ to właśnie ta grupa wiekowa najczęściej cierpi na niewydolność nerek, jej wczesne wykrycie może być prawdziwym wyzwaniem.
Wzmożone pragnienie
Jednym z pierwszych objawów, na które może zwrócić uwagę właściciel chorego psa, może być wzmożone pragnienie. Zwierzę spożywa duże ilości wody, w charakterystycznych falach napadów pragnienia. Uwagę mogą też zwrócić zaburzenia w oddawaniu moczu. Niewydolność nerek może przebiegać zarówno z oligurią, czyli zmniejszoną ilością wydalanego moczu, jak i z poliurią, w której wydalanie jest nasilone. Niekiedy jednak ilość moczu może pozostać mniej więcej niezmieniona, zatem nie jest to niezawodny wyznacznik rozpoznania niewydolności nerek.
Brak sił i nieprzyjemny zapach
Pies z niewydolnością często jest osłabiony i apatyczny, co może oczywiście wskazywać na wiele różnych chorób, podobnie jak utrata apetytu i postępujący za nią ubytek masy. Objawem niewydolności nerek może być także nieprzyjemny zapach z pyska.
Ponieważ objawy niewydolności nerek u psa nie są łatwe do rozpoznania, opiekun zwierzęcia powinien być wyczulony na najdrobniejsze odstępstwa w funkcjonowaniu swojego podopiecznego. Opiekując się starszym psem, należy zwracać uwagę na jego dziwne zachowania, zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle; a jeżeli którekolwiek z nich wzbudzi nasz niepokój, najlepiej nie zwlekać i poszukać pomocy u lekarza weterynarii.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami weterynaryjnymi oraz zachęcamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań.