Leptospiroza u psa to jedna z chorób, których opiekuni czworonogów obawiają się szczególnie. Jej zagadkowa nazwa, połączona z wieloma doniesieniami w sieci o tym, jak niebezpieczna jest dla życia psa, sprawia, że jej diagnoza powoduje u opiekunów duży niepokój. Czy jednak choroba ta zawsze jest tak niebezpieczna?
Spis treści:
Geneza problemu
Objawy choroby
Szczepionka
Profilaktyka
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Podsumowanie
Co wywołuje leptospirozę u psów?
Leptospiroza u psów jest chorobą zakaźną, powodowaną przez bakterie – krętki z rodzaju Leptospira. Drobnoustroje te są kosmopolityczne, więc zachorowania na leptospirozę odnotowuje się w różnych rejonach świata. Co bardzo istotne, mają one bardzo dużą tolerancję, jeśli chodzi o gatunek żywiciela – ich ofiarami padają zarówno ssaki, jak i ptaki, gady czy płazy. Leptospiroza jest jedną z częstszych zoonoz, czyli chorób odzwierzęcych, zatem kontakt z psem cierpiącym na tę chorobę może być niebezpieczny również dla opiekuna. Ciężką postać leptospirozy u ludzi nazywa się chorobą Wella i może ona doprowadzić nawet do niewydolności wielonarządowej. Ze względu na duży potencjał zakaźny tej choroby, jej leczenie musi odbywać się na oddziałach chorób zakaźnych. A jak sytuacja wygląda u psów? Leptospiroza należy do najczęstszych chorób zakaźnych u tej grupy ssaków. Jej rozprzestrzenianiu się wśród psów i innych zwierząt domowych sprzyja rozszerzająca się urbanizacja i wkraczanie człowieka (oraz jego zwierząt) na tereny wcześniej nienaruszone przez cywilizację. Kiedy bowiem przestrzeń życiowa dzikich zwierząt się zmniejsza, z konieczności muszą one coraz częściej wchodzić w konfrontacje ze zwierzętami domowymi. Psy często zarażają się na przykład od gryzoni, a te, które żyją na wsiach, od zwierząt gospodarskich.
Objawy choroby
Rozwój choroby jest dość podstępny, ponieważ początkowo jej objawy są niespecyficzne. Takie oznaki jak utrata apetytu, osowiałość, spadek nastroju czy biegunka mogą wskazywać na bardzo wiele chorób. Bardziej typowymi objawem leptospirozy jest obolałość całego ciała, powodująca, że pies porusza się w sztywny, nienaturalny sposób, i reaguje drażliwie na każdy kontakt fizyczny. Największe spustoszenie choroba powoduje w wątrobie i nerkach – z czasem może doprowadzić do ich niewydolności i śmierci zwierzęcia. Rokowania są w dużej mierze zależne od wieku i ogólnego stanu zdrowia konkretnego psa, u niektórych osobników choroba przebiega łagodniej.
Szczepienie psa najskuteczniejszą ochroną przed leptospirozą
Podanie psu szczepionki na leptospirozę to najlepszy sposób na uniknięcie zakażenia. Jest to szczególnie istotne, gdyż chory pies może zarazić zarówno opiekuna i innych domowników, jak również inne zwierzęta. Szczepionka może zatem uchronić całe otoczenie przed tą poważną chorobą. Każdy pies powinien zostać zaszczepiony na leptospirozę w wieku 8-12 tygodni. Dawki przypominające podaje się co roku, aby utrzymać odpowiedni poziom odporności. Cena szczepienia psa na leptospirozę oscyluje w okolicach 100 złotych. To znacznie mniej niż koszty ewentualnego leczenia.
Profilaktyka
Poza szczepieniem warto zachować też podstawowe zasady profilaktyki. Psy, zwłaszcza te żyjące na terenach wiejskich lub leśnych, nie powinny mieć możliwości włóczenia się samotnie, gdyż – poza wieloma innymi zagrożeniami, jakie to powoduje – mogą wówczas wejść w kontakt z zakażonymi zwierzętami. Dużym czynnikiem ryzyka jest też regularny kontakt ze zwierzętami gospodarskimi. Profilaktyka leptospirozy jest szczególnie ważna u psów pracujących z innymi zwierzętami, na przykład psów pasterskich.
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Choroby psów stanowią jeden z głównych obszarów działalności naszej placówki w Gliwicach. Ponieważ pies jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie, gabinety weterynaryjne są codziennie odwiedzane przez wiele tych czworonogów. Tak samo jest w przypadku Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej, dlatego do diagnostyki i leczenia psów podchodzimy bardzo poważnie. Nasza przychodnia ma w swojej ofercie badania laboratoryjne i obrazowe, które znacznie przyspieszają postawienie prawidłowej diagnozy, a ponieważ wszystkie te procedury przeprowadzamy na miejscu, proces terapeutyczny może zachodzić szybko i sprawnie. Więcej informacji na temat naszych usług możesz uzyskać, kontaktując się z nami drogą mailową lub telefoniczną, do czego serdecznie zachęcamy.
Podsumowanie
Leptospiroza jest bez wątpienia groźną chorobą, która zagraża nie tylko psom, ale też przebywającym z nimi ludziom. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Szczepienie na leptospirozę nie chroni przed zachorowaniem w stu procentach, ale znacznie zmniejsza jego ryzyko. Podanie szczepionki to inwestycja w zdrowie zwierzęcia i własne bezpieczeństwo. Jeśli zaś u psa pojawiają się dziwne objawy, które mogą świadczyć o tym, że w jego organizmie dzieje się coś niedobrego, najlepiej nie zwlekać i zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii.