Weterynarz chirurg to lekarz weterynarii zajmujący się chirurgią ogólną. W tej dziedzinie wyróżnia się najczęściej dwie mniejsze specjalizacje: chirurgię zwierząt dużych i zwierząt małych. Czym różnią się one między sobą? Jakie operacje najczęściej przeprowadzają specjaliści? W jakich sytuacjach czy przy jakich symptomach konieczna jest konsultacja z lekarzem? Na te i wiele innych pytań związanych z tematem odpowiadamy poniżej.
Spis treści
Czym zajmuje się ten specjalista?
Niepokojące symptomy
Nagłe wypadki i sytuacje losowe
Przygotowanie i rekonwalescencja
Przed zabiegiem
Po zabiegu
Gdzie szukać specjalistów?
Czym na co dzień zajmują się weterynarze chirurdzy?
Codzienna praca weterynarza chirurga nie jest z pewnością tak ekscytująca, jak mogłoby się wydawać laikowi. Nie co dzień zdarzają się bowiem trudne, długie i złożone operacje, będące wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych lekarzy. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą stosunkowo proste zabiegi planowe, takie jak kastracja samców, sterylizacja samic czy splenektomia. Poza tym specjaliści wykonują jednak także zabiegi szycie ran – na przykład po pogryzieniu – czy zabiegi ortopedyczne związane z wszelkiego typu złamaniami czy urazami. Częste są także operacje usunięcia różnego typu zmian i guzów – nie zawsze złośliwych i związanych z nowotworem – oraz zabiegi związane z usuwaniem ciał obcych z przewodu pokarmowego czy zabiegi na drogach moczowych (takie jak choćby usunięcie kamieni z pęcherza moczowego i moczowodów). Możemy więc podsumować, że zwierzęta trafiają do tego specjalisty w dwóch przypadkach – albo po zdiagnozowaniu problemu, który wymaga leczenia operacyjnego, albo w nagłych sytuacjach związanych z urazem czy wypadkiem.
Niepokojące symptomy
Jeśli chodzi o pierwszy z tych przypadków kluczowa jest oczywiście baczna obserwacja domowego pupila i zwracanie uwagi na wszelkie – bardziej lub mniej rzucające się w oczy – zmiany w jego zachowaniu. Do oczywistych symptomów, które powinny skierować każdego odpowiedzialnego opiekuna zwierząt do lekarza weterynarii, należą oczywiście problemy takie jak zaburzenia pracy układu trawiennego (a więc biegunki, wymioty, brak apetytu, krwawienie z przewodu pokarmowego czy problemy z wypróżnianiem się), zmniejszenie aktywności zwierzęcia (niechęć do poruszania się, brak zainteresowania dotychczas lubianymi aktywnościami i zabawami), problemy z poruszaniem się czy bardziej niepokojące objawy, takie jak nagła utrata wzroku, drgawki, zaburzenia lub utrata świadomości. Wszystkie z tych sygnałów świadczą bowiem o konieczności jak najszybszego zbadania zwierzęcia i przeprowadzenia dogłębnej diagnostyki, która pozwoli ustalić, czy potrzebna jest pomoc chirurga, czy może innego specjalisty.
Nagłe wypadki i sytuacje losowe
Do drugiej kategorii przypadków, w których leczenie operacyjne może okazać się niezbędne, należą sytuacje losowe – takie jak nagłe wypadki czy urazy. Operacja może być bowiem konieczna wówczas, gdy pupil ulegnie wypadkowi komunikacyjnemu (a więc np. wpadnie pod poruszające się auto czy nawet zderzy się z jadącym rowerzystą), urazowi podczas upadku z dużej wysokości (np. gdy wypadnie z okna czy balkonu, a także gdy spadnie ze schodów) lub poniesie obrażenia w wyniku walki z innym zwierzęciem (głębokie zadrapania, ugryzienia czy stłuczenia). W takich sytuacjach również konieczna jest szybka reakcja opiekuna – urazy widoczne na zewnątrz mogą być bowiem tylko częścią problemu. Specjalista będzie jednak w stanie szybko ocenić, czy zdarzenie nie doprowadziło do powstania także urazów wewnętrznych w postaci stłuczeń narządów czy krwotoku wewnętrznego. Dzięki diagnostyce obrazowej możliwe będzie także sprawdzenie, czy nie powstały uszkodzenia, które już teraz negatywnie wpływają na stan zwierzęcia, ale uwidocznią się dopiero wtedy, kiedy na ratunek będzie za późno, np. krwiaki podpajęczynówkowe czy inne urazy mózgu i narządów wewnętrznych.
Jak przygotować pupila do spotkania z chirurgiem weterynarzem? Jak dbać o zwierzę po zabiegu?
Wiemy już, że nasz pupil spotka się z chirurgiem weterynarzem i będzie miał przeprowadzony zabieg. Jak go do tego przygotować? Czy jest coś, o czym należy pamiętać? Jak zajmować się zwierzęciem po operacji? Oczywiście kluczowe będzie tu podążanie za wskazówkami lekarza prowadzącego – to on wie najlepiej, jakie środki są konieczne, aby dany zabieg miał jak największą szansę powodzenia. Istnieje jednak kilka wyznaczników, które właściwie nie różnią się w zależności od tego, jakiej części ciała dotyczy zabieg. Warto więc przygotować się zawczasu i poznać je od razu.
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem chirurgicznym większość specjalistów zaleca przeprowadzenie głodówki – minimum ośmiogodzinnej, często oscylującej w granicach 12 godzin. W tym czasie zwierzę nie powinno niczego zjeść – koty wychodzące np. do przydomowego ogrodu należy więc pilnować, aby przypadkiem nie upolowały w tym czasie jakiegoś niespodziewanego posiłku. Zwierzę powinno jednak mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej. W niektórych przypadkach lekarze zalecają odstawienie również wody na około 1-2 godziny przed zabiegiem – tę kwestię należy jednak traktować indywidualnie i stosować się do zaleceń specjalisty.
Oczywiście kwestia przygotowania zwierzęcia, które uległo nagłemu urazowi, wygląda zupełnie inaczej. W takiej sytuacji niezależnie od tego, kiedy miał miejsce ostatni posiłek, należy zabezpieczyć zwierzę i jak najszybciej dowieźć je do przychodni czy kliniki. Czas jest tu bowiem czynnikiem decydującym.
Po zabiegu
To, jak długo zwierzę będzie dochodzić do siebie po operacji, zależy przede wszystkim od jego ogólnego stanu zdrowia i od tego, jaki rodzaj zabiegu został przeprowadzony. Okres rekonwalescencji wygląda bowiem inaczej u szczeniaka po operacji ortopedycznej, a inaczej u starszego psa czy kota po rozległym zabiegu na jamie brzusznej. Niemniej jednak, po inwazyjnym zabiegu najważniejsze jest odpowiednie zadbanie o ranę pooperacyjną. Jeśli lekarz zaleci, aby zwierzę nosiło przez określony czas ochronny kołnierz czy kubrak pooperacyjny, nie należy go pod żadnym względem zdejmować. Uniemożliwi to bowiem czworonogowi rozlizywanie rany lub jej zabrudzenie, tym samym skracając i ułatwiając proces gojenia.
Poza tym należy pamiętać, że pierwsza doba po zabiegu przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym powinna być czasem wypoczynku w komfortowym i bezpiecznym miejscu. Tuż po operacji zwierzę nie powinno też jeść. W niektórych sytuacjach po zabiegu przez kilka godzin podaje mu się tylko świeżą wodę, stopniowo wprowadzając płynne, półpłynne i stałe pokarmy.
Gdzie szukać specjalistów?
Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój pupil mógł przejść pełny proces leczenia w jednym miejscu, specjalistów szukaj raczej w profesjonalnych przychodniach i klinikach weterynaryjnych, a nie w prywatnych gabinetach. Dzięki temu będziesz miał bowiem możliwość zapewnienia zwierzęciu kompleksowej opieki – od diagnostyki, przez leczenie, aż po rekonwalescencję, rehabilitację i dalszą profilaktykę – w jednym miejscu, które zagwarantuje wam dostęp do szerokiego grona specjalistów w swoich dziedzinach. Właśnie takim miejscem jest Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna, w której oferujemy usługi z zakresu profilaktyki, diagnostyki obrazowej, kardiologii, okulistyki, chirurgii, neurochirurgii i wielu, wielu innych specjalności. Sprawdź więc naszą ofertę i umów się na kontrolną wizytę już dziś!