Weterynarz dermatolog to lekarz specjalizujący się w zakresie dermatologii zwierzęcej. I choć nie jest to specjalizacja formalnie dostępna dla lekarzy weterynarii, osoby kształcące się w tej dziedzinie pełnią niezwykle istotną rolę w leczeniu oraz dbaniu o dobrostan zwierząt. O tym, jak ważne zadania spełniają zwierzęcy dermatolodzy, oraz dlaczego w poszukiwaniu dobrego specjalisty warto udać się do Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej, piszemy w niniejszym artykule.

Spis treści
Charakterystyka dermatologii weterynaryjnej
Zwierzęce choroby skóry
Dlaczego dermatologia zwierzęca jest ważna?
Choroby odzwierzęce
Usługi dermatologiczne na Śląsku

Czym zajmuje się weterynarz dermatolog?

Weterynarza dermatologa interesują wszelkie kwestie związane ze zwierzęcymi chorobami skóry, a także na przykład sierści, piór czy pazurów. Aby zrozumieć, na czym polega jego praca, warto porównać ją z kompetencjami „ludzkiego” lekarza dermatologa.

Dermatologia jako nauka

Dermatologia (z greki: dermós – skóra, lógos – nauka) to dziedzina medycyny zajmująca się szeroko pojętymi chorobami układu powłokowego, w skład którego wchodzi skóra oraz wszelkie jej wytwory, takie jak włosy, paznokcie i gruczoły. Jako że układ ten jest najbardziej widoczną częścią naszego ciała, można by się spodziewać, iż dermatologia będzie dziedziną cieszącą się dużą estymą i popularnością. Tak jednak nie jest; obecnie nawet w środowisku lekarskim dyscyplina ta jest często spychana niejako na margines i traktowana z lekceważeniem jako w dużej mierze kosmetyczna. Zupełnie niesłusznie, dermatologia bowiem jest prawdziwą „strażniczką” wśród nauk medycznych. Skóra i jej wytwory niejednokrotnie są pierwszym miejscem, gdzie objawiają się różne niebezpieczne choroby, wliczając w to nowotwory. Dlatego też przed dermatologami stoi bardzo ważne zadanie – dotyczy to również lekarzy weterynarii. Muszą oni posiadać szeroką wiedzę w zakresie wielu innych dyscyplin, takich jak endokrynologia, onkologia i mikrobiologia, aby móc w razie potrzeby postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć leczenie, które często ratuje przed poważnymi problemami.

Najczęstsze choroby skóry zwierząt

Opiekunowie, którzy przyprowadzają swoich pupili do lekarza weterynarii, są często zdezorientowani i przestraszeni. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy na skórze zwierzęcia pojawiają się nietypowe zmiany. Ten przestrach bywa uzasadniony, ale to właśnie do lekarza należy postawienie prawidłowej diagnozy. W takich sytuacjach ważne jest, aby lekarz wykazał się spokojem i profesjonalizmem, minimalizując stres opiekuna i jak najszybciej wdrażając odpowiednią terapię dla jego podopiecznego. Właśnie dlatego weterynarz dermatolog powinien umieć natychmiast rozpoznać kilka najczęściej występujących wśród zwierząt domowych schorzeń skóry. Oto niektóre z nich.

Grzybica

Grzybice są utrapieniem niemalże wszystkich owłosionych ssaków, ale inne zwierzęta również nie są od nich wolne. U tych pierwszych są one jednak najłatwiejsze w diagnozie, gdyż dają bardzo charakterystyczne objawy. Jeśli pies lub kot intensywnie traci sierść w jednym miejscu, drapie się natarczywie, a od jego skóry odpadają niewielkie keratynowe płatki, to znak, że został zaatakowany przez grzyby. Najczęstszymi gatunkami pasożytującymi na zwierzętach domowych są przedstawiciele rodzajów Microsporum i Trichophyton.

Weterynarz dermatolog

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest powszechnie znane u ludzi, jednak często chorują na nie również zwierzęta, zwłaszcza psy. Ma u nich dokładnie takie samo, alergiczne podłoże, a jego objawy mogą być zróżnicowane – należą do nich przede wszystkim uporczywy świąd i zaczerwienienie małżowin usznych.

Świerzb

Tak jak AZS jest kojarzone przede wszystkim z psami, tak świerzb znany jest z atakowania kotów. Wywołują go niewielkie pajęczaki z rodzaju Sarcoptes. Drążą one w skórze ssaka korytarze, wokół których tworzy się stan zapalny z silnym świądem i zaczerwienieniem, połączonym z opuchlizną.

Nużyca

Nużycę wywołuje inny pasożytniczy pajęczak, nużeniec z rodzaju Demodex. Atakuje on przede wszystkim gryzonie (szczególnie znane z tego są chomiki), ale też psy, przy czym każdy gatunek preferuje określonego żywiciela. Nużeniec wywołuje objawy w pewnym stopniu przypominające świerzb, jednak często połączone z wypadaniem włosów, oraz zlokalizowane w jednym konkretnym miejscu – zazwyczaj wokół oczu. Stąd też pochodzi potoczna nazwa nużycy – „choroba okularowa”.

Jak ważną rolę pełni dermatolog weterynaryjny?

Dermatolog weterynaryjny musi nie tylko rozpoznać jednostkę chorobową, ale też zaordynować odpowiednią dla niej terapię. Ma ona na celu nie tylko pozbycie się uciążliwych objawów, ale też często powstrzymanie choroby od rozprzestrzeniania się wśród innych zwierząt oraz ludzi. Niekiedy oba te problemy się łączą – mówimy wtedy o chorobach zoonotycznych. Termin ten oznacza schorzenie, które może przenieść się na człowieka ze zwierzęcia, czyli takie, które przełamuje bariery gatunkowe. Wiele z nich może zostać wykrytych właśnie dzięki badaniu dermatologicznemu.

Ochrona zwierząt i ludzi

Wiele chorób skóry, jakie dotykają zwierzęta domowe i gospodarskie, może być zoonozami. Dotyczy to przede wszystkim tych powodowanych przez pasożyty – wśród nich grzyby i stawonogi. Niektóre z nich nie sprawiają tego problemu, gdyż mogą rozwijać się tylko na jednym, konkretnym żywicielu – jak choćby nużeniec psi Demodex canis. Inne, jak grzyby z rodzaju Trichophyton, choć mają preferowanych żywicieli, potrafią w razie potrzeby „przestawić się” na innych. To samo dotyczy na przykład świerzbowca ludzkiego Sarcoptes scabiei, który może atakować ssaki kopytne (w tym konie i krowy), ale zdecydowanie preferuje ludzi. To sprawia, że kiedy człowiek ma kontakt z zarażonym ssakiem, pasożyt chętnie przenosi się na jego skórę. Najgorszy problem stanowią pasożyty typowo oportunistyczne, takie jak niektóre gatunki pcheł czy pluskiew, którym niestraszny jest żaden stałocieplny żywiciel. Szybkie wykrycie objawów obecności tych pasożytów na skórze może uratować zarówno zwierzęta, jak i ludzi przed nieprzyjemnymi następstwami zarażenia.

Weterynarz dermatolog na Śląsku

Znalezienie dobrego weterynarza dermatologa na Śląsku nie musi być wcale trudne. Wystarczy udać się do Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej i samemu przekonać się o jakości naszych usług.

Nasza przychodnia, jako jedna z niewielu, oferuje komplet usług dermatologicznych dla zwierząt, na czele z wysokiej jakości diagnostyką. W naszym laboratorium prowadzimy biopsje skóry oraz badania zeskrobin. Oferujemy również testy alergiczne dla zwierząt oraz – w razie potrzeby – wdrażamy terapie odczulające. Wierzymy, że zwierzęta zasługują na profesjonalną opiekę dermatologiczną w takim samym stopniu jak ludzie, zwłaszcza, że – jak wykazaliśmy wyżej – dbałość o zdrowie zwierząt to również dbałość o nas samych. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby nasze usługi oferowały najwyższą, światową jakość. Odwiedź naszą placówkę i przekonaj się o tym już dziś.