Weterynarz onkolog to po prostu lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu nowotworów. Jest to jedna z tych dziedzin nauki o zdrowiu zwierząt, która w ostatnich latach rozwija się wyjątkowo szybko. Wiąże się to oczywiście ze zmieniającym się podejściem do domowych czworonogów, które ze zwierząt pilnujących obejścia stały się raczej towarzyszami życia i członkami rodziny. Z tego względu coraz więcej opiekunów dba o to, by ich przyjaciel żył jak najdłużej w dobrym zdrowiu, i decyduje się na leczenie onkologiczne nawet wówczas, gdy szansa na wyzdrowienie jest naprawdę niewielka. Czym jednak dokładnie zajmują się specjaliści w tej dziedzinie, kiedy zabrać pupila do lekarza zajmującego się nowotworami, i jakie metody stosuje się w onkologii weterynaryjnej? Odpowiadamy!
Spis treści
Czym zajmuje się specjalista w tej dziedzinie?
Wczesna diagnostyka
Wybór metody leczenia
Dalsza terapia i profilaktyka
Kiedy zabrać pupila do specjalisty?
Nie zawsze jednoznaczne objawy
Gdzie szukać specjalistów?
Terapia interdyscyplinarna
Czym zajmuje się weterynarz onkolog?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, weterynarz onkolog to lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu nowotworów. Warto jednak zaznaczyć, że dobry specjalista nie ogranicza się wyłącznie do leczenia, które samo w sobie jest już szerokim pojęciem obejmującym zarówno terapię farmakologiczną, leczenie chirurgiczne oraz inne metody charakterystyczne dla terapii nowotworów, takie jak chemio- czy radioterapia. Obiektem jego specjalizacji jest również diagnozowanie zmian nowotworowych, profilaktyka nowotworów oraz opieka nad pacjentem w okresie rekonwalescencji i rehabilitacji po przebytym leczeniu.
Wczesna diagnostyka kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia
Podobnie jak w przypadku ludzi, również u zwierząt szybkie wykrycie potencjalnych zmian chorobowych jest kluczowe. Im szybciej wykryte zostaną drobne zmiany, tym łatwiej będzie je usunąć, zatrzymując tym samym rozwój choroby i doprowadzając do pełnego wyleczenia. Dlatego specjaliści zajmujący się nowotworami u zwierząt kładą duży nacisk na szeroką i szczegółową diagnostykę. Jeśli zachodzi podejrzenie, że zwierzę może być chore, lekarz oprze swoją diagnozę na morfologii krwi, a w razie potrzeby także na bardziej szczegółowych badaniach laboratoryjnych. Ogromne znaczenie dla szybkiej diagnozy może mieć też wykorzystanie metod diagnostyki obrazowej (USG, RTG czy tomografia). Na jednym z ostatnich etapów diagnostyki, aby ocenić stan i rodzaj zmiany, wykonuje się najczęściej biopsję lub pobranie całej zmiany w celu wykonania badania histopatologicznego. Badania te pozwalają ostatecznie określić, czy mamy do czynienia z nowotworem, czy z innego typu zmianą, oraz czy jest ona łagodna, czy złośliwa.
Wybór metody leczenia
Po zdiagnozowaniu zmiany specjalista może podjąć decyzję o tym, jak będzie wyglądało leczenie. Nie w każdym przypadku konieczne będzie jednak zastosowanie chemioterapii, która wielu niedoświadczonym osobom wydaje się niekiedy główną metodą leczenia nowotworów. W niektórych przypadkach leczenie może oprzeć się na chirurgicznym usunięciu całej zmiany, w innych będzie łączyć w sobie leczenie chirurgiczne z chemioterapią czy radioterapią, a w jeszcze innym wykorzystana może zostać immunoterapia, czyli leczenie środkami zwiększającymi odporność organizmu. Tym, co odróżnia proces wyboru metody leczenia u zwierząt i u ludzi jest jednak fakt, że lekarze weterynarii zajmujący się onkologią nie skupiają się na uratowaniu życia zwierzęcia za wszelką cenę. W bardzo zaawansowanych, niepoddających się terapii lub zupełnie nierokujących poprawy przypadkach stosuje się więc leczenie paliatywne, opierające się na minimalizowaniu dyskomfortu, jaki zwierzę odczuwa w związku z chorobą. W takich przypadkach na późnym etapie rozwoju choroby konieczne może być uśpienie zwierzęcia.
Dalsza terapia i profilaktyka
Jeśli zmiany udało się usunąć, a leczenie przynosi zakładane rezultaty, kluczowe pozostają dwie kwestie – regularne kontrole i profilaktyka. Regularne kontrole pozwolą upewnić się, że choroba nie nawraca, a zmiany czy guzy nie zaczynają formować się w innych częściach ciała zwierzęcia, podczas gdy działania profilaktycznie sprawią, że szanse na to będą maleć. Oczywiście w wielu przypadkach ciężko znaleźć jasną przyczynę powstania nowotworu, dlatego profilaktyka musi być bardzo szeroko pojęta. Podobnie jak w przypadku ludzi kluczowa jest tu jednak dieta i zachowanie zdrowego stylu życia. Zdrowo odżywiające się i aktywne fizycznie zwierzęta mają bowiem mniejsze szanse na zachorowanie niż zwierzęta odżywiane niezbyt dobrej jakości karmą i niemające wystarczającej ilości ruchu.
Kiedy należy zabrać pupila do weterynarza specjalizującego się w onkologii?
Kiedy więc zabrać pupila do weterynarza specjalizującego się w onkologii? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale jednoznaczna. Oczywiście w sytuacji, gdy nagle znajdziesz u swojego czworonożnego towarzysza nieznany wcześniej guzek, pomysł z wybraniem się do specjalisty od nowotworów będzie pewnie Twoim pierwszym – i całkiem słusznym – odruchem. W innych sytuacjach nie musi to jednak być wcale tak proste.
Nie zawsze jednoznaczne objawy
Często jedynymi objawami, jakie zaobserwujesz u swojego pupila, będzie zmiana jego zachowania. Każdy odpowiedzialny właściciel wie oczywiście, że jeśli zwierzę nagle traci apetyt czy przestaje wykazywać chęć do zabaw, które wcześniej sprawiały mu radość, coś jest nie tak i należy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Objawy te są jednak na tyle niejednoznaczne, że najlepszym pomysłem będzie wybranie lekarza ogólnego, który będzie w stanie przeprowadzić diagnostykę i na tej podstawie skierować Twojego pupila do konkretnego specjalisty. Niestety, specjalistą tym może okazać się także onkolog, dlatego nigdy nie bagatelizuj niewielkich zmian zachowania swojego zwierzęcia. Choć pozornie mogą wydawać się one zupełnie nieistotne, niekiedy kryje się za nimi naprawdę poważna choroba, a od jej szybkiego zdiagnozowania będzie zależało to, jak szybko – i czy w ogóle – zwierzę powróci do pełnego zdrowia.
Weterynarze onkolodzy w Śląskiem, czyli gdzie szukać specjalistów?
Gdzie szukać weterynarzy onkologów w Śląskiem? Choć dziedzina ta staje się coraz popularniejsza, dostępnych specjalistów wciąż jest niewielu. Dobrym pomysłem jest więc odwiedzenie kliniki czy przychodni weterynaryjnej oferującej usługi z wielu różnych dziedzin weterynarii. Miejscem takim jest między innymi Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna.
Terapia interdyscyplinarna
Zaletą przychodni i klinik weterynaryjnych zajmujących się różnymi dziedzinami leczenia zwierząt jest to, że w jednym miejscu będziesz mógł zadbać o swojego pupila od A do Z. Nasi lekarze zajmą się bowiem wszystkimi etapami leczenia – od diagnostyki, przez dobór odpowiedniej metody terapii i jej zastosowanie, aż po opiekę w okresie rekonwalescencji i ewentualną rehabilitację. Nie jesteś pewien, jaki problem mogą oznaczać objawy, które zaobserwowałeś u swojego czworonoga? W miejscu zajmującym się właściwie wszystkimi dziedzinami leczenia weterynaryjnego nie musisz się tym przejmować. Po zdiagnozowaniu problemu będziemy w stanie pomóc Tobie i Twojemu pupilowi bez odsyłania was do innych specjalistycznych placówek, gwarantując jednocześnie najwyższą jakość opieki. Jest to szczególnie ważne w leczeniu nowotworów, które często musi łączyć w sobie elementy różnych specjalizacji. Nasi kardiolodzy są jednak gotowi do wspierania procesu diagnostyki i terapii guzów znajdujących się w zastawkach czy w podstawie serca, a ortopedzi wesprą proces leczenia nowotworów kości. Sprawdź więc ofertę Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej już dziś i umów swojego pupila na kontrolną wizytę potwierdzającą, że wszystko jest w porządku.