Usuwanie kamienia nazębnego u psa jeszcze kilkanaście lat temu było zabiegiem, na który decydowali się nieliczni właściciele czworonogów. Dziś jednak świadomość tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej tych zwierząt, wzrosła znacząco, a konieczność przeprowadzania sanacji jest dla wielu opiekunów tak samo oczywista, jak choćby konieczność przycinania pazurów. Jak zadbać o to, by Twój pupil miał zdrowe zęby? Czy przeprowadzenie zabiegu w gabinecie weterynaryjnym to jedyna opcja? Kiedy należy poddać pupila sanacji jamy ustnej? Odpowiadamy!

Spis treści
Jak dbać o zdrowie jamy ustnej czworonoga?
Profilaktyka
A może… mycie zębów?
Sanacja jamy ustnej – koszt i metoda
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg
Co po zabiegu?

Usuwanie kamienia nazębnego u psa. Czy to jedyny sposób, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej Twojego pupila?

Usuwanie kamienia nazębnego, zwane też niekiedy sanacją jamy ustnej, to ważny, lecz nie jedyny sposób, by zadbać o zdrowie zębów i dziąseł Twojego psa. Równie ważna jest bowiem profilaktyka. Trzeba bowiem pamiętać, że to nie sam kamień jest groźny, lecz fakt, że na kamieniu znacznie łatwiej osadzają się bakterie, co może prowadzić choćby do zapalenia dziąseł i choroby przyzębia. Warto więc zadbać o to, by – niezależnie od obecności kamienia – uniknąć powstawania bakteryjnego osadu na powierzchni zębów. Jak to zrobić? Czytaj dalej!

Profilaktyka, czyli przede wszystkim odpowiednia dieta i pielęgnacja

Na to, jak szybko kamień, a wraz z nim bakterie, osadzają się na zębach zwierzęcia, ogromny wpływ ma dieta. Jeżeli Twój pupil je głównie miękką karmę – czy to w postaci gotowych puszek, czy specjalnie przygotowywanego mięsa, czy jakiejkolwiek innej – jego zęby narażone są na szybkie gromadzenie się osadu. Tym, co w naturalny sposób pozwala się go pozbyć, są pokarmy suche i chrupiące. Nie oznacza to, że musisz od razu całkowicie zmieniać psią dietę – sucha karma to nie jedyne rozwiązanie. W sklepach zoologicznych dostępne są bowiem między innymi specjalne gryzaki, które pomagają mechanicznie oczyścić powierzchnię zębów. Dlatego jeśli Twój pupil świetnie się czuje na mokrej karmie czy na diecie typu BARF, nie ma powodu z niej rezygnować. Wystarczy wprowadzić do diety kilka chrupiących przysmaków, aby zauważyć różnicę w tempie gromadzenia się osadu.

Należy jednak pamiętać, że to, że sucha karma pozwala mechanicznie ścierać kamień z zębów podczas jedzenia, nie oznacza wcale, że każda sucha karma będzie miała zbawienny wpływ na stan uzębienia Twojego pupila. Wręcz przeciwnie – tanie chrupki o niskiej zawartości witamin i minerałów mogą wręcz zaszkodzić, gdyż pozbawią zwierzę dostępu do istotnych składników diety. Pamiętaj więc, by decydując się na suchą karmę wybierać wyłącznie dobrej jakości produkty renomowanych producentów, które dostarczą Twojemu pupilowi wszystkiego, co jest mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Nie wiesz, jaka karma będzie najlepsza dla Twojego czworonoga? Skonsultuj się w tej kwestii z lekarzami weterynarii z Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Chętnie doradzimy Ci, na co zwrócić uwagę i czym się kierować podczas wyboru.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa

A może… mycie zębów?

Choć może to brzmieć zabawnie, jednym ze sposobów na utrzymanie higieny jamy ustnej zwierząt jest po prostu mycie im zębów. Oczywiście, należy w tym celu zaopatrzyć się w przeznaczone dla psów produkty, a więc odpowiednie pasty lub płyny oraz miękkie szczoteczki. Produkty tego rodzaju są szczególnie polecane w sytuacjach, gdy zwierzę nie może być poddawane narkozie (np. ze względu na wiek czy zły stan zdrowia). W takich przypadkach, aby dodatkowo nie obciążać jego organizmu infekcjami spowodowanymi psuciem się zębów, zaleca się delikatne mechaniczne czyszczenie płytki zębowej, co pozwala na usunięcie zgromadzonego osadu i zapobiega powstawaniu siedlisk bakterii na powierzchni kamienia. Codzienne mycie zębów jest w stanie znacząco poprawić stan uzębienia, a przez to zwiększyć komfort życia zwierzęcia (choć podczas samego mycia Twój pupil może mieć na ten temat odmienne zdanie).

Leczenie, czyli zabieg sanacji jamy ustnej

No dobrze, ale skąd masz wiedzieć, że na profilaktykę już za późno? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli pomimo odpowiedniej diety i pielęgnacji Twojemu pupilowi, delikatnie mówiąc, nieprzyjemnie pachnie z pyska, czas na wizytę u specjalisty. Taki zapach zawsze jest bowiem sygnałem, że z organizmem zwierzęcia coś jest nie tak. Poza problemami z uzębieniem i jamą ustną, przykry zapach z pyska może być też spowodowany poważniejszymi problemami związanymi m.in. z układem pokarmowym. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest więc wizyta u specjalisty, a po ustaleniu, że przyczyną jest zapewne zły stan uzębienia – zabieg sanacji jamy ustnej. Z kolejnej sekcji artykułu dowiesz się, czym jest ten zabieg i jak się go przeprowadza.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa za pomocą ultradźwięków. Cena i sposób przeprowadzenia zabiegu

Cena usuwania kamienia nazębnego u psów może różnić się w zależności od wybranej przez nas przychodni czy kliniki, choć zabieg ten przeprowadza się obecnie właściwie wyłącznie jedną metodą – za pomocą ultradźwięków. Czynnikami, które wpływają na ostateczny koszt zabiegu są wiek, stan zdrowia, stan uzębienia oraz masa ciała zwierzęcia, które ma zostać poddane zabiegowi. Wykorzystanie ultradźwięków sprawia, że sam zabieg trwa zazwyczaj maksymalnie kilkanaście minut. Ważne jest jednak, aby zwierzę zostało odpowiednio do niego przygotowane.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem sanacji jamy ustnej każde zwierzę powinno przejść podstawowe badania. Poza ogólnym badaniem klinicznym zazwyczaj zleca się także morfologię i biochemię krwi, a u psów po 6-8 roku życia przeprowadza się badania kardiologiczne. Pozwala to ustalić, czy nie ma przeciwwskazań do podania znieczulenia ogólnego. W niektórych przypadkach na kilka dni przed zabiegiem zaleca się także stosowanie antybiotykoterapii, która pozwoli zaleczyć istniejące stany zapalne i infekcje w obrębie zębów i dziąseł. Ponadto należy pamiętać, że w dniu zabiegu pupil powinien być na czczo – jedzenia nie wolno mu więc podawać przez ok. 12 godzin przed planowaną wizytą w przychodni czy klinice. Zwierzę powinno mieć jednak skały dostęp do świeżej wody.

Zabieg

Choć wielu opiekunów zwierząt panicznie boi się zabiegów wymagających podania pupilowi znieczulenia ogólnego, w przypadku sanacji jamy ustnej naprawdę nie ma się czego obawiać. Dzięki wykorzystaniu stomatologicznego skalera emitującego ultradźwięki cały zabieg trwa bowiem maksymalnie kilkanaście minut. W tym czasie lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć i oczyścić wszystkie zęby – zarówno w części nad-, jak i poddziąsłowej. W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie pojedynczych zębów, niekiedy wraz z koniecznością zamknięcia powstałych przetok, co oczywiście zwiększa ostateczny koszt zabiegu. Po usunięciu kamienia zęby są zwykle dodatkowo polerowane, aby zapobiec jego osadzaniu się w przyszłości.

Co po zabiegu?

Oczywiście sanacja zębów – nawet pomimo zastosowania znieczulenia ogólnego – to nie to samo, co poważna operacja. Stosowane dziś krótko działające znieczulenia pozwalają na to, by już w godzinę po zabiegu zwierzę było w stanie niemal normalnie funkcjonować. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, by przez kilka dni po zabiegu podawać pupilowi wyłącznie miękką karmę. Później można powoli wrócić do suchej karmy lub, jeśli zwierzę jest na diecie puszkowej czy mięsnej, włączyć do diety gryzaki zapobiegające ponownemu osadzaniu się kamienia. Po zabiegu należy koniecznie pamiętać o zasadach dotyczących profilaktyki. Dzięki odpowiedniej diecie i higienie jamy ustnej dobry stan zębów może udać się utrzymać nawet bez konieczności powtarzania zabiegu!