RTG u psów i kotów wykonuje się w takich samych sytuacjach, w jakich wykonuje się zdjęcia rentgenowskie u ludzi, czyli przede wszystkim w przypadku podejrzeń złamań, urazów lub zmian chorobowych w obrębie kości czy stawów. Właściwie każdy właściciel psa lub kota znajduje się w pewnym momencie życia swojego pupila w sytuacji, w której zadajemy sobie pytanie, jak wykonuje się to badanie u zwierząt i jakie są ceny wykonania zdjęcia RTG u psa lub kota. Odpowiadamy więc na najczęściej zadawane pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości, dotyczące zdjęć rentgenowskich zwierząt domowych!
Spis treści:
Kiedy wykonuje się badanie?
Jak przygotować pacjenta?
Jak przeprowadza się badanie?
Ceny i wskazania do wykonania RTG stawów biodrowych u psa
Wskazania do wykonania zdjęcia RTG z kontrastem u psa
Czy warto wykonywać badanie u ciężarnego psa?
Jakie są ceny zdjęć?
Ceny badania u kotów
Specjaliści z Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej radzą: kiedy wykonuje się RTG u psa lub kota?
RTG, czyli zdjęcia rentgenowskie, wykonuje się u psów i kotów w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej w takich samych sytuacjach, w jakich poddaje się temu badaniu ludzi. Zwykle są to podejrzenia urazów lub zmian chorobowych w obrębie układu kostnego, w obrębie stawów, a także urazy narządów wewnętrznych w jamie brzusznej czy klatce piersiowej. Badania rentgenowskie stanowią bowiem podstawową metodę przeprowadzania diagnostyki obrazowej u małych zwierząt domowych takich jak psy i koty. Stosuje się je między innymi w przypadkach, gdy podejrzewamy, że nasz pupil cierpi między innymi na takie dolegliwości, jak:
- choroby układu krążenia,
- choroby układu oddechowego,
- zmiany w obrębie układu ruchu, takie jak niedowłady kończyn czy inne kłopoty z poruszaniem się,
- choroby układu pokarmowego, takie jak brak apetytu, biegunka, wymioty czy zaparcia.
Niekiedy po wykonaniu badania promieniami rentgenowskimi lekarz weterynarii może zlecić także uzupełniające badanie za pomocą USG. Badania tego typu wykonuje się przede wszystkim przy rozpoznawaniu zmian chorobowych w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej, w tym w obrębie narządów miąższowych, takich jak wątroba, śledziona czy serce.
RTG u psów i kotów zaleca się także wykonywać profilaktycznie w przypadku zwierząt, które przekroczyły już tak zwany wiek średni, czyli granicę około 7-8 lat u psów i 5-6 lat u kotów. Regularna szeroka diagnostyka pomoże nam na czas zauważyć i rozpocząć leczenie ewentualnych zmian chorobowych w ciele naszego pupila. Pamiętajmy jednak, że promienie wykorzystywane w obrazowaniu RTG nie są obojętne ani dla organizmu człowieka, ani dla organizmu jego domowego zwierzęcia. Dlatego też nie zaleca się wykonywania badań RTG częściej niż maksymalnie raz do roku.
Jak przygotować zwierzaka do badania?
Przed badaniem RTG naszego psa lub kota powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie małego pacjenta do procedury. Jest to niestety możliwe tylko w przypadku profilaktycznych i planowych badań – w sytuacji, gdy zwierzę uległo urazowi i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii, nie mamy niestety możliwości przygotowania naszego pupila do wizyty w klinice. Niemniej jednak pies lub kot powinien podejść do badania na czczo. Jest to warunek, który należy spełnić, aby zwierzęciu można było podać środki uspokajające. O tym, czy jest to konieczne, napiszemy szerzej w kolejnych częściach artykułu.
Pamiętajmy, że jeżeli na planowej wizycie, podczas której przeprowadzone zostanie badanie RTG, zamierzamy wykonać również badania ultrasonograficzne jamy brzusznej, zwierzę powinno być również odpowiednio przygotowane. Lekarze weterynarii zalecają w takich przypadkach przynajmniej dwanaście godzin głodówki przed badaniem. Jednocześnie warto podać naszemu pupilowi zalecone przez lekarza weterynarii środki, które zmniejszą ilość gazu w żołądku i jelitach. W przypadku planowych badań ultrasonografem pęcherza moczowego najlepiej, aby – tak jak w przypadku badań u ludzi – pęcherz wypełniony był moczem, choć to wymaganie może być trudne do spełnienia dla właściciela zwierzęcia.
Jak przeprowadza się badanie?
RTG u psów oraz kotów najczęściej wykonuje się wówczas, gdy zwierzę jest pod wpływem farmakologicznych środków uspokajających. Dzięki temu nasz pupil będzie spokojny, co pozwoli uzyskać wyraźne i przejrzyste zdjęcie przy minimalnej dawce promieniowania. Psom i kotom podaje się także środki uspokajające po to, aby chronić przed nadmiernym promieniowaniem właścicieli zwierząt. Nie muszą oni w takich sytuacjach przytrzymywać pupila, a przez to nie są poddawani działaniu promieni RTG, które – jak już wspomnieliśmy – nie są obojętne dla żywych organizmów. Zdrowy, dorosły człowiek nie powinien być wystawiany na ich działanie częściej niż raz, maksymalnie dwa razy na rok.
Farmakologiczne środki uspokajające nie są jednak obojętne dla organizmu naszego pupila, a ich stosowanie stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia. Dlatego też niektórzy właściciele decydują się mimo wszystko przytrzymać zwierzę do zdjęcia, aby uniknąć potrzeby podawania mu dodatkowych leków. Praktyka ta jest szczególnie częsta w przypadkach, gdy nasz pupil jest w złym stanie ogólnym, a zastosowanie środków uspokajających mogłoby przyczynić się do znacznego pogorszenia jego stanu zdrowia lub nawet do jego śmierci. Wówczas zwierzę przytrzymywać powinny dwie osoby. Nie mogą to jednak być kobiety w ciąży, kobiety podejrzewające u siebie ciążę ani osoby cierpiące na choroby nowotworowe lub choroby tarczycy, dla których promieniowanie stanowi również poważne zagrożenie.
Ceny i wskazania do wykonania RTG stawów biodrowych u psa. Zaufaj lekarzom z Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej!
Ceny badań RTG stawów biodrowych u psa nie należą do najniższych. Niestety, istnieją choroby, których w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej nie zdiagnozujemy bez wykonania zdjęcia rentgenowskiego kości miednicy i połączonych z nią stawów. Jedną z nich jest przede wszystkim dysplazja, czyli dziedziczne schorzenie występujące przede wszystkim u psów dużych ras – labradorów, rottweilerów, owczarków kaukaskich czy niemieckich, a także dogów, amstaffów, pitbulli i innych psów raz dużych i olbrzymich, w tym również ras mieszanych. Choroba ta charakteryzuje się zmianami w obrębie struktur stawu biodrowego, czyli panewki, głowy kości udowej i więzadeł, które w efekcie działają nieprawidłowo ze względu na niewłaściwe dopasowanie poszczególnych elementów struktury do siebie. Może objawiać się to niedopasowaniem głowy kości udowej do panewki oraz zwichnięciem lub nadwichnięciem w stawie, co z kolei skutkuje licznymi problemami z poruszaniem się u chorego psa. Do najczęstszych objawów dysplazji należy przede wszystkim kulawizna kończyn miedniczych, czyli unikanie przez psa obciążania jednej z kończyn, które obserwujemy zwykle po prostu w postaci nierównego chodu – mówi się wtedy zwykle, że pies kuleje. Poza tym dysplazja może objawiać się także w postaci:
- sztywnego chodu u psa,
- bardzo ostrożnego wykonywania przez zwierzę wszelkich ruchów,
- zmniejszenia ruchliwości psa,
- problemów z poruszaniem się po schodach czy wskakiwaniem na jakiekolwiek podwyższenia – w tym do samochodu czy na łóżko,
- zwiększenia senności u psa,
- ogólnej niechęci do poruszania się.
Rozpoznanie dysplazji jest o tyle łatwe, że zwykle występuje ona u zwierząt młodych, nawet u 3-4 miesięcznych szczeniaków, choć diagnozuje się ją u zwierząt mających od pół roku do około roku. Łatwo więc zauważyć, że szczenię, które powinno być skoczne i ruchliwe, nagle przestaje chętnie biegać na spacerach i zaczyna z trudem pokonywać najmniejsze przeszkody. Objawy dysplazji mogą jednak wystąpić także u zwierząt dużo starszych, nawet mających około 5-6 lat. Niezależnie od wieku zwierzęcia, najbardziej niezawodnym sposobem na rozpoznanie choroby jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego stawu biodrowego u psa.
Badanie RTG stawu biodrowego u psa wykonuje się zwykle w narkozie. Konieczne jest bowiem ustawienie psa w odpowiedniej pozycji do wykonania zdjęcia, której osiągnięcie i utrzymanie może być niemożliwe nawet u łagodnego i uspokojonego środkami farmakologicznymi zwierzęcia. Ze względu na konieczność zastosowania narkozy jest ono więc także bardziej kosztowne niż badania, które możemy wykonać bez wcześniejszego znieczulenia psa. Znieczulenie ogólne to bowiem dopłata w wysokości – w zależności od kliniki oraz od wagi psa – od około 20 do 60 złotych. Za samo badanie RTG zapłacimy również w zależności od kliniki i wagi zwierzęcia od 50 do maksymalnie 400 złotych.
Wskazania do wykonania zdjęcia RTG z kontrastem u psa. Wykonaj badanie w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej!
RTG z kontrastem w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej wykonuje się przede wszystkim u psów, u których mamy podejrzenie kłopotów z drożnością przewodów pokarmowych, ale też w przypadkach kłopotów z pęcherzem lub układem krwionośnym. Może ono również zostać wykonane u zwierząt, u których podejrzewamy dysplazję lub inne choroby układu ruchu. Wówczas kontrast podaje się przez wkłucie lędźwiowe lub podpotyliczne, a badanie takie nazywamy mielografią.
Warto wiedzieć, że mianem kontrastu określa się potocznie środek kontrastujący, czyli substancję, którą lekarz podaje podczas przeprowadzania diagnostyki obrazowej. Ma ona na celu zwiększyć kontrast na zdjęciu, dzięki czemu badanie RTG lepiej uwidacznia struktury badanych tkanek lub narządów. Jak już wspomnieliśmy, kontrast podawać można między innymi do płynu mózgowo-rdzeniowego, aby zbadać kręgosłup. Może on jednak zostać także podany psu do cewki moczowej przy diagnozowaniu kłopotów z pęcherzem moczowym. W przypadku podejrzenia kłopotów z układem krwionośnym wstrzykuje się go po prostu do krwi. W sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie niedrożności układu pokarmowego, środek kontrastowy może zostać także podany psu doustnie lub doodbytniczo, w zależności od tego, czy podejrzewamy kłopoty z górnym, czy z dolnym odcinkiem układu pokarmowego.
Czy warto wykonywać badanie u ciężarnych suk?
Wielu lekarzy weterynarii zaleca wykonanie zdjęcia RTG także podczas psiej ciąży. Należy jednak pamiętać, że aby było one bezpieczne dla szczeniąt należy odczekać przynajmniej do 7 tygodnia ciąży, kiedy układy kostne maluchów będą już całkowicie ukształtowane i uwapnione. Im później wykonamy badanie, tym będzie ono bezpieczniejsze.
Dlaczego warto wykonać zdjęcie u ciężarnej suczki? Zdjęcie takie z o wiele większą dokładnością niż badanie USG pozwala ocenić, ile szczeniąt się urodzi. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że podczas każdego psiego porodu należy się upewnić, że wszystkie maluchy „wyszły” na świat. Przypadki, gdy w macicy pozostanie jedno ze szczeniąt, zwykle kończą się tragicznie śmiercią matki, a nierzadko także pozostałych szczeniąt w wyniku skażenia jej mleka. Dlatego też jeżeli na zdjęciu widzieliśmy czaszki siedmiu szczeniaków, a urodziło się sześć, będziemy wiedzieli, że należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii na cesarskie cięcie, które uratuje życie całej psiej rodzinie.
Zdjęcie RTG pozwoli również ocenić, czy pacjentka nie potrzebuje opieki lekarza weterynarii od samego początku akcji porodowej, co ma zwykle miejsce w sytuacji, gdy jedno ze szczeniąt jest nieprawidłowo ułożone i nie będzie miało możliwości przyjść na świat w sposób naturalny, a także przypadku miotów pojedynczych. Pojedyncze mioty u psów są bowiem rzadkością i wiążą się z poważnym zagrożeniem, że drogi rodne suczki będą za małe, aby urodzić jedno duże szczenię. W takich sytuacjach zaleca się przeprowadzenie cesarskiego cięcia.
Zdjęcie wykonane podczas ciąży da nam także możliwość przygotowania się na wyjątkowo liczny miot. W przypadku urodzenia zbyt dużej liczby szczeniąt suka może bowiem nie być w stanie samodzielnie ich wykarmić i konieczne będzie dokarmianie maluchów przez pierwsze tygodnie ich życia. Wiedząc o tym, że na świat przyjdzie dziesięcioro lub więcej szczeniąt mamy czas na to, aby dowiedzieć się, jak i czym dokarmiać maluszki i możemy dokładnie omówić z lekarzem weterynarii wszystkie nasze pytania i wątpliwości.
Jakie są ceny zdjęć RTG u psa i kota? Odpowiadają specjaliści z kliniki weterynaryjnej w Gliwicach
Ceny zdjęć RTG u psów w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej i innych placówkach zależą od wielu czynników. O kilku najważniejszych z nich już wspomnieliśmy. Są to między innymi waga psa, część ciała zwierzęcia, której zdjęcie potrzebujemy wykonać, oraz – po prostu – wybrany przez nas gabinet. Ceny różnią się bowiem przede wszystkim w zależności od miejsca, w którym postanowimy przebadać naszego psiaka.
Ceny RTG łapy psa są stosunkowo najniższe i zaczynają się już od około 30-40 złotych, choć mogą sięgać nawet 90 złotych w przypadku zwierząt dużych ras czy zwierząt wymagających sedacji. Nieco więcej, bo od około 50 złotych (ale tym razem już nawet do 150 złotych) zapłacimy za diagnostykę rentgenowską jamy brzusznej oraz klatki piersiowej. W podobnych granicach zaczynają się ceny RTG stawów biodrowych, które jednak w przypadku psów największych ras, które najbardziej narażone są na zagrażającą stawom dysplazję ceny te mogą sięgać nawet do 400 złotych. Połączone zabiegi RTG i USG pęcherza moczowego i innych narządów takich jak serce, śledziona czy wątroba, to wydatek od około 80 do 150 złotych.
Ceny badania u kotów
Ceny badań tego typu u kotów są nieco niższe niż ceny wykonania tych samych badań u psów. Choć podobnie jak w przypadku psiaków, koty również mogą wymagać farmakologicznego uspokojenia lub wręcz narkozy w przypadku niektórych typów badań, ceny zdjęć RTG raczej nie będą tu aż tak wysokie. Zdjęcie łapy to koszt maksymalnie 30 złotych, RTG jamy brzusznej, klatki piersiowej czy narządów – około 50 złotych. W niektórych klinikach znajdziemy oczywiście nieco wyższe ceny, jednak wybierając miejsce, w którym zamierzamy leczyć naszego pupila, warto kierować się innymi wyznacznikami niż tylko cena. Nie bez znaczenia jest bowiem również doświadczenie zatrudnionych w danej klinice lekarzy weterynarii oraz renoma danego miejsca wśród innych właścicieli małych, futerkowych pacjentów.