Paszport dla psa czy kota powinniśmy koniecznie wyrobić przed podróżą za granicę z naszym pupilem. Dotyczy to również sytuacji, w których my – na przykład jako obywatele Unii Europejskiej – nie musimy posiadać przy sobie tego typu dokumentu. W paszporcie znajdziemy wszystkie dane potrzebne do identyfikacji zwierzęcia i informacje dotyczące jego stanu zdrowia. Co jeszcze znajduje się w paszporcie dla psa lub kota, ile kosztuje wyrobienie go i gdzie powinniśmy udać się w celu uzyskania tego rodzaju dokumentu dla naszego pupila? Czy każde zwierzę potrzebuje paszportu? Odpowiadamy!
Spis treści:
Czy każde zwierzę potrzebuje dokumentu, aby wyjechać za granicę?
Kiedy konieczne jest jego posiadanie?
Jak i gdzie wyrobić dokument?
Czym jest czip i dlaczego jest konieczny, aby wyrobić dokument?
Ile czeka się na wyrobienie?
Czy każde zwierzę potrzebuje paszportu, aby wyjechać za granicę?
Nie każde zwierzę potrzebuje paszportu, aby móc razem z właścicielem wyjechać za granicę. Przed wyjazdem musimy się jednak upewnić, czy akurat nasz pupil może podróżować bez paszportu, czy może konieczne będzie jednak wyrobienie odpowiedniego dokumentu. Obowiązujące przepisy w przypadku zwierząt różnią się bowiem znacząco od tych, które dotyczą ludzi i to, że my nie potrzebujemy paszportu, nie musi wcale oznaczać, że zwierzę też nie będzie go potrzebować.
Do zwierząt, które zwykle mogą podróżować bez paszportów, należą przede wszystkim gryzonie, gady i ptaki. Zasada ta nie sprawdza się jednak w stu procentach. Po pierwsze, aby wwieźć takie zwierzę do niektórych krajów, tak czy inaczej będziemy potrzebowali zaświadczeń o stanie zdrowia od lekarza weterynarii uprawnionego do wystawiania tego typu dokumentów. W Europie z takim warunkiem spotkamy się obecnie w Szwajcarii, Chorwacji, Portugalii, Francji i na Malcie, a także w Grecji, jeżeli podróżujemy z ptakiem, lub w Niemczech w przypadku, gdy towarzyszy nam papuga dowolnego gatunku. Zaświadczenia o stanie zdrowia wystawione przez Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny wymagane są również, jeśli podróżujemy z pięcioma lub więcej zwierzętami lub udajemy się na wystawę zwierząt danego gatunku. Są one konieczne, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo pozostałym wystawiającym oraz ich podopiecznym.
Kiedy konieczne jest posiadanie dokumentu?
W Unii Europejskiej obowiązek posiadania paszportu dotyczy psów, kotów oraz fretek. Jeżeli planujemy podróż za granicę z kotem lub psem, na terenie Unii Europejskiej prawidłowo wystawiony paszport z obowiązującymi szczepieniami i ewentualną profilaktyką przeciwpasożytniczą jest wystarczający do swobodnego poruszania się przez granice. W przypadku wyjazdów poza Unię, większość krajów honoruje paszporty, ale wymagane są często dodatkowe badania (np. miano przeciwciał przeciwko wściekliźnie) lub dokumenty (zaświadczenie z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego).
Każdy kot czy pies, wyjeżdżając za granicę, musi posiadać paszport, w którym znajdą się najważniejsze dotyczące jego identyfikacji i zdrowia informacje, takie jak:
- umiejscowienie i kod numeryczny mikroczipa oraz data jego wszczepienia,
- szczegółowe dane zwierzęcia, takie jak imię, gatunek, rasa i płeć oraz data urodzenia podana przez właściciela,
- opis wyglądu zwierzęcia: jego umaszczenie, wszystkie cechy charakterystyczne i znaki szczególne,
- dane właściciela: imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis,
- dane upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawił paszport, oraz jego podpis,
- informacje dotyczące aktualnych szczepień, w tym przede wszystkim potwierdzenie przeprowadzenia lub odnowienie szczepienia przeciw wściekliźnie,
- informacje dotyczące wszelkich innych rodzajów profilaktyki dotyczących chorób innych niż wścieklizna,
- pozostałe informacje o stanie zdrowia zwierzęcia.
Co istotne, obecnie niemal każde państwo wymaga wspomnianego zaświadczenia o aktualnym szczepieniu zabezpieczającym przed wścieklizną. Oznacza to, że szczenięta nie mogą być przewożone za granicę, jeśli nie mają wykonanego szczepienia. Szczenięta szczepi się po ukończeniu trzech miesięcy, a ważność takiego szczepienia następuje dopiero po 21 dniach. Istotne jest również wykonanie szczepienia po wszczepieniu czipu, nie odwrotnie. Te same zasady dotyczą kociąt.
Niektóre kraje Unii Europejskiej i stowarzyszone np. Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia, wymagają podania odpowiednich leków przeciwpasożytniczych w określonym czasie. Należy pamiętać, że niektóre kraje zakazują wwozu psów ras uznanych za niebezpieczne takich jak Rottweiler czy Pitbull.
Jak i gdzie wyrobić paszport dla psa? Zapraszamy do Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej!
Wiemy już, kiedy potrzebny jest paszport dla psa, ale jak i gdzie go wyrobić? To proste! Paszporty dla psów wyrobimy w gabinecie lekarza weterynarii. Nie może to jednak być dowolny gabinet. Konieczny będzie bowiem podpis lekarza, który otrzymał uprawnienia Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i jest upoważniony do wystawiania tego typu dokumentów. Aktualną listę gabinetów znajdziemy na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Jeżeli mieszkamy w okolicach Gliwic, paszport możemy wyrobić między innymi w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej, której siedziba znajduje się przy ul. Toszeckiej 19. Warto zaznaczyć, że dokument ważny jest przez całe życie zwierzęcia – można wyrobić go od razu, aby w razie nieprzewidzianego wyjazdu mieć paszport zawsze pod ręką. Nie musimy wyrabiać go w określonym momencie czy na zlecenie określonych organów. Wydaje się go na żądanie właściciela po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z zaczipowaniem zwierzęcia i przeprowadzeniu niezbędnych szczepień. Paszport dla psa lub kota ma formę niewielkiej książeczki.
Pamiętajmy, że paszporty wydawane w naszym kraju dla psów i kotów są honorowane właściwie tylko na terenie państw należących do Unii Europejskiej oraz kilku innych europejskich krajów, takich jak:
- Andora,
- Islandia,
- Lichtenstein,
- Monako,
- Norwegia,
- San Marino,
- Szwajcaria,
- Watykan.
Wyjeżdżając w podróż na inny kontynent lub do któregoś z krajów Europy, który nie należy do Unii i nie znajduje się na powyższej liście, powinniśmy koniecznie zapoznać się z wymaganymi przepisami dokumentami i zaświadczeniami o szczepieniach i stanie zdrowia. Konieczne będzie zapewne szczegółowe udokumentowanie tych kwestii.
Specjaliści z kliniki weterynaryjnej w Gliwicach opowiadają, czym jest czip i dlaczego jest konieczny, aby wyrobić paszport dla psa lub kota
Abyśmy mogli wyrobić paszport dla psa lub kota, konieczne jest uprzednie zaczipowanie go, czyli umieszczenie pod skórą w lewej części szyi specjalnego czipu. Cały zabieg jest szybki i raczej mało bolesny – przypomina bowiem standardowy zastrzyk podskórny – a czip nie przeszkadza zwierzęciu w normalnym funkcjonowaniu. Ma bowiem rozmiar ziarenka ryżu, lecz w tym niepozornym ziarenku kryje się specjalnie zaprojektowany układ scalony, zawierający informację w postaci niepowtarzalnej 15-cyfrowej kombinacji generowanej losowo. Kombinację tę można odczytać przy pomocy specjalnego urządzenia, a po odszukaniu odkodowanego numeru w odpowiedniej bazie danych uzyskujemy dostęp do informacji dotyczących danych zwierzęcia oraz jego właściciela.
Czipy zostały wprowadzone jako sposób na zapobieganie bezdomności zwierząt, w przypadku znalezienia bezpańskiego psa czy kota mamy bowiem możliwość skontaktować się z właścicielem i poinformować go o znalezieniu jego zguby. Mają one też zniechęcać potencjalnych nieodpowiedzialnych właścicieli do wyrzucania zwierząt, gdyż z łatwością można ich namierzyć i ukarać za porzucenie psa czy kota. Ponadto dzięki bazie danych zawierającej informacje o zaczipowanych zwierzętach wyjątkowo nieopłacalna staje się sprzedaż skradzionych zwierząt, co również zniechęca przestępców i ułatwia życie zarówno opiekunom, jak i ich pupilom.
Czip to jednak nie tylko korzyści dla właściciela czy dla społeczeństwa, które ceni sobie dbanie o każdego adoptowanego przez jego członków pupila. Jest on również wymaganym sposobem identyfikacji zwierzęcia w większości krajów Unii Europejskiej, do których nie wjedziemy z naszym czworonogiem, jeśli nie będzie on wyposażony w czip. Ze względu na to, że właściwie nie znajdziemy dziś kraju, do którego moglibyśmy wybrać się z kotem czy psem nieposiadającym czipa, wprowadzono obowiązek czipowania wszystkich zwierząt, którym wystawia się paszporty.
Ile kosztuje paszport dla psa? Poznaj ceny oferowane przez gabinety weterynaryjne
Cena paszportu dla psa teoretycznie nie jest wysoka, gdyż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kosztuje on tylko 100 złotych.
Koszt wszczepienia czipa nie jest określany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ani przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Cena takiego zabiegu zależy bowiem przede wszystkim od modelu czipa, na który się zdecydujemy. Lekarz nie musi mieć szczególnych uprawnień wydanych przez jakikolwiek organ państwowy. Czipy mogą wszczepiać wszyscy lekarze, więc zabieg możemy wykonać niemal w każdym gabinecie na terenie kraju.
Ile czeka się na wyrobienie dokumentu?
Na wyrobienie paszportu dla psa, kota czy innego wymagającego tego zwierzęcia nie trzeba długo czekać. Upoważniony lekarz weterynarii może wystawić dokument niemalże od ręki, oczywiście po uprzednim potwierdzeniu dobrego stanu zdrowia zwierzęcia i przejściu przez nie wszystkich wymaganych szczepień i innych zabiegów profilaktycznych. Czas oczekiwania może się jednak wydłużyć, jeżeli pewne szczepienia trzeba dopiero wykonać. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku kociąt i szczeniaków lub zwierząt adoptowanych, u których najprawdopodobniej nigdy jeszcze nie wykonywano szczepień, a zwłaszcza szczepienia przeciw wściekliźnie. U zwierząt, które pierwsze szczepienia przeciw tej śmiertelnej chorobie mają już za sobą, powtórne szczepienie staje się ważne już w tym samym dniu. Dzięki temu weterynarz może wydać nam podpisany paszport niemal natychmiast. Jeżeli jest to jednak pierwsze szczepienie zwierzęcia musimy liczyć się z tym, że uzyska ono ważność dopiero po upływie trzech tygodni. Pamiętajmy o tym, planując podróż, lub wykonajmy wszystkie niezbędne do wydania paszportu szczepienia i zabiegi zanim jeszcze pomyślimy o wyjeździe. Dzięki temu nasz urlop z pupilem będzie o wiele łatwiej zaplanować nawet, jeżeli zdecydujemy się na niego na krótki czas przed planowanym wyjazdem!