Szpitale dla zwierząt wciąż są nowością, a wiele osób ze starszego pokolenia nierzadko nieco nieufnie patrzy na tego typu instytucje. Miłośnicy czworonogów wiedzą jednak, że w wielu sytuacjach wizyta w szpitalu z naszym pupilem jest nieodzowna. Odpowiednie badania profilaktyczne pozwalające na szybkie rozpoczęcie leczenia wszelkiego typu poważniejszych chorób pozwalają zapewnić naszym zwierzętom radosne oraz przede wszystkim zdrowe i długie życie, a dzięki pomocy wykwalifikowanych lekarzy weterynarii możemy się cieszyć towarzystwem naszych pupili przez wiele, wiele lat. Dowiedzmy się, czym zajmują się dziś szpitale dla zwierząt i jaki rodzaj pomocy możemy w nich uzyskać.
Spis treści:
Kiedy nasz pupil potrzebuje pobytu w szpitalu dla zwierząt?
Czy do szpitala dla zwierząt domowych możemy się udać także z egzotycznym pupilem?
Gdzie znaleźć pomoc szpitalną dla zwierząt?
Kiedy nasz pupil potrzebuje pobytu w szpitalu dla zwierząt?
W odróżnieniu od regularnych wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii wizyty w szpitalach dla zwierząt są raczej ostatecznością. Jednak w momencie, w którym wystąpią czynniki wskazujące na konieczność udania się z naszym zwierzakiem do szpitala bynajmniej nie powinniśmy odwlekać takiej wizyty! W wielu sytuacjach interwencja wykwalifikowanych lekarzy weterynarii pełniących dyżur w szpitalu czy klinice dla zwierząt może uratować życie naszego pupila. Kiedy więc konieczna jest wizyta w szpitalu dla zwierząt?
Wypadek
Najbardziej oczywista jest sytuacja, w której zwierzęciu przydarzy się jakiś wypadek. Jeżeli nasz pupil wpadnie pod samochód, zostanie pogryziony przez inne zwierzę lub spadnie z wysokiego piętra, konieczne jest natychmiastowe zabranie go do szpitala, w którym wykonane zostaną wszelkie niezbędne badania pozwalające ustalić, jakie urazy odniosło zwierzę i jaki sposób leczenia należy obrać. W takich przypadkach wykonuje się zwykle badania z zakresu diagnostyki obrazowej, które ocenią stan kości i narządów wewnętrznych naszego pupila, a przy pogryzieniu również laboratoryjne badania krwi w celu sprawdzenia, czy zwierzę niczym się nie zaraziło. W najpoważniejszych wypadkach konieczna może być natychmiastowa operacja, dlatego w takiej sytuacji lepiej zabrać pupila od razu do szpitala lub kliniki specjalizującej się również w chirurgii zwierząt.
Leczenie operacyjne
Wizyta w szpitalu jest również konieczna w mniej nagłych, lecz z pewnością wcale nie mniej poważnych sytuacjach, kiedy u naszego zwierzaka stwierdzona zostanie poważna choroba lub jeśli pupil wymaga leczenia operacyjnego. Choroby takie jak zapalenie trzustki, zapalenie jelit czy niewydolność nerek wymagają intensywnego podawania kroplówek. Wlewy dożylne muszą być wykonywane powoli, stąd konieczność hospitalizacji pacjenta. Pacjenci z zaburzeniami krążeniowo-oddechowymi również potrzebują hospitalizacji, podczas której podaje się tlen oraz leki przywracające prawidłowe funkcjonowanie serca oraz płuc. Po zabiegu pacjenta należy monitorować do pełnego wybudzenia, aby móc bezpiecznie wydać go właścicielom. Nierzadko stan zwierzęcia jest na tyle poważny lub zwierzę przeszło na tyle skomplikowaną operację, że konieczny jest pobyt w szpitalu nawet przez kilka dni.
Pobyt w szpitalu umożliwia dokładne zbadanie pacjenta, wykonanie wielu czynności diagnostycznych, konsultację między lekarzami szczególnie w skomplikowanych przypadkach oraz obserwację efektów leczenia tak, by jak najlepiej pomóc zwierzęciu. Większość zwierząt dobrze znosi hospitalizację i jeśli tylko stan zwierzęcia na to pozwala, lekarze starają się jak najszybciej takiego pacjenta wypisać do domu.
Czy do szpitala dla zwierząt domowych możemy udać się także z egzotycznym pupilem?
Szpitale dla zwierząt nie są zwykle ograniczone do udzielania pomocy wyłącznie zwierzętom domowym, dlatego też bez obaw możemy się udać do tego typu placówki nawet wówczas, gdy nasz pupil pochodzi z nieco bardziej egzotycznego kraju. Obecnie większość klinik weterynaryjnych i szpitali dla zwierząt oferuje opiekę nie tylko nad zwierzętami domowymi i hodowlanymi, takimi jak psy, koty czy niewielkie gryzonie. Z łatwością znajdziemy również lekarza weterynarii doświadczonego w leczeniu różnego typu ptaków, a nawet płazów czy gadów. Szpitale dla zwierząt mają wśród swoich pacjentów koszatniczki, jeże pigmejskie, lotopałanki, węże, ropuchy, a nawet pająki. W przypadku, gdy nasz pupil jest przedstawicielem nieco bardziej egzotycznego gatunku, warto się jednak upewnić, czy wybrany przez nas szpital dysponuje odpowiednimi specjalistami i sprzętem koniecznym do przeprowadzenia operacji, diagnostyki obrazowej czy badań laboratoryjnych u naszego podopiecznego.
Jeżeli jesteśmy jednak posiadaczami jednej z bardziej egzotycznych ras typowych zwierząt domowych, nie musimy obawiać się kłopotów ze znalezieniem odpowiedniego szpitala, który zapewni naszemu pupilowi odpowiednią opiekę. Lekarze weterynarii poradzą sobie zarówno z kundelkiem, jak i z grzywaczem chińskim, a kot rasy maine coon nie przysporzy wykwalifikowanemu specjaliście większych problemów niż mieszany dachowiec.
Gdzie znaleźć pomoc szpitalną dla zwierząt?
Coraz więcej klinik i szpitali dla zwierząt oferuje swoim klientom profesjonalną opiekę. Wynika to z tego, że coraz więcej z nas traktuje naszych pupili jak członków rodziny i w sytuacji, w której zauważymy, że dzieje się coś niedobrego, nie chcemy odwlekać wizyty u specjalisty. W przypadku poważnych wypadków takich jak potrącenia przez auto czy pogryzienie przez inne zwierzę nawet kilka godzin oczekiwania mogłoby się wiązać ze śmiercią zwierzęcia. Dlatego też kliniki i szpitale wychodzą klientom naprzeciw i stają się miejscami, w których niezależnie od pory dnia i nocy znajdziemy pomoc dla naszych pupili. Dziś właściwie w każdym większym mieście znajdziemy już przynajmniej jedną placówkę medyczną, do której możemy udać się w nagłej sytuacji w środku nocy czy w dzień świąteczny. Szpitale dla zwierząt stają się więc coraz bardziej podobne do tych dla ludzi – gwarantują pełną opiekę i skupiają się na tym, aby jak najlepiej spełniać swoje zadanie, jakim jest dbanie o zdrowie naszych nie zawsze czworonożnych pupili.