Endoskopia weterynaryjna

Psy i koty to najczęściej spotykane w naszych domach zwierzęta. Mając świadomość rychłego pojawienia się czworonoga pod naszym dachem, warto przystosować mieszkanie do tej nowej sytuacji. Przede wszystkim zabrać z zasięgu pyska zwierzaka wszystko to, co mógłby połknąć. Jeśli jednak już do tego dojdzie, nie masz się o co martwić. W Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej posiadamy nowoczesny sprzęt endoskopowy oraz ogromne doświadczenie lekarza specjalisty, który usunie ciało obce bez konieczności wykonywania traumatycznych, niebezpiecznych zabiegów operacyjnych. Sam okres rekonwalescencji po endoskopowym usunięcia ciała obcego jest nieporównywalnie krótszy niż po zabiegach chirurgicznych bo tylko około 48 godzin, gdzie po operacji to czas od 12 do 21 dni !
Zarezerwuj wizytę

Specjalistyczna endoskopia dla psa lub kota

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu zaawansowanego technologicznie urządzenia przez lekarza specjalistę jakim jest endoskop przez naturalnie istniejący otwór ciała (nozdrza przednie, jama ustna, odbyt) albo otwór, który został wykonany celowo np. podczas zabiegu chirurgicznego (laparoskopia). Możemy też przez wzgląd na zastosowanie endoskopu oraz rodzaj zabiegu wyróżnić dwa typy jakie posiada endoskopia u psa oraz kota – zabiegową i diagnostyczną.
Zarezerwuj wizytę

Czy endoskopia dla kota i psa jest skomplikowanym badanie?

Badanie endoskopowe nie jest niebezpieczne dla naszego pupila pod warunkiem, że jest wykonywane przez specjalistę , lekarza z  doświadczeniem. Endoskopia u kota lub psa i jej przebieg jest zróżnicowana przez rodzaj badanego obszaru. Przygotowując naszego czteronożnego pacjenta, podajemy narkozę by wyeliminować gwałtowne zrywy, ruchy, które mogłyby zagrozić jego zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu. Następnie wyspecjalizowany lekarz weterynarii wprowadza endoskop, którego zadaniem będzie zbadanie danej okolicy, która tego wymaga jak np układ oddechowy, układ pokarmowy. Może to być na przykład połknięta zabawka przez psa, która utknęła w jego przełyku tudzież w żołądku, zmiany zapalne błon śluzowych, wrzodziejące zapalenie żołądka i dwunastnicy, choroba IBD przewodu pokarmowego, zapadalność tchawicy, przerost podniebienia miękkiego, refluks żołądkowo-przełykowy czy refluks dwunastniczo-żołądkowy, zmiany nowotworowe . Po zlokalizowaniu przedmiotu i sprawdzeniu sytuacji, weterynarz może podjąć stosowne działania mające na celu usunięcie problematycznego ciała obcego, pobranie niezbędnego materiału jak np wymazy, wycinki tkankowe, cytologię do przeprowadzenia dalszej diagnostyki choroby. Lekarzem wykonującym badania endoskopowe jest lek.wet. Jakub Migurski. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o umawianie się na wizytę.

Zobacz również: