Rehabilitacja psów to obecnie znacznie szerszy dział medycyny weterynaryjnej niż mogłoby się wydawać. Zabiegi z jej zakresu przydatne są nie tylko wówczas, gdy zwierzę ulegnie poważnemu wypadkowi i wymaga pomocy w powrocie do pełnej zdolności ruchu. Dziś wykorzystuje się je również w profilaktyce wielu chorób, aby zapewnić pupilowi jak najdłuższą sprawność i zagwarantować mu komfortowe życie. Zastanawiasz się, co każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga musi wiedzieć na ten temat? Zapraszamy do lektury.

Spis treści
Czym właściwie jest tego typu terapia?
Rodzaje zabiegów
Nie tylko leczenie urazów
Profilaktyka
Jak wybrać specjalistę?
Nasza oferta

Na czym polega rehabilitacja psów i innych zwierząt domowych?

Rehabilitacja psów i innych zwierząt domowych to bardzo szerokie pojęcie. Jej podstawowym celem jest jak najszybsze przywrócenie zwierzęciu pełnej sprawności fizycznej, np. po złamaniu, kontuzji czy operacji. Opiekunowie czworonogów często rozważają więc wdrożenie tego typu terapii właśnie w przypadkach związanych bezpośrednio z urazami fizycznymi. Coraz częściej zabiegi z jej zakresu wykorzystuje się jednak także w profilaktyce niektórych chorób, a także przy schorzeniach niezwiązanych bezpośrednio z układem ruchu.

Jakie rodzaje zabiegów z tego zakresu oferują specjaliści?

Specjaliści zajmujący się tą dziedziną terapii zwierząt domowych oferują różne typy i rodzaje zabiegów. Wbrew pozorom pod pojęciem rehabilitacji ukrywa się bowiem znacznie więcej niż to, o czym większość z nas myśli, słysząc ten termin, a więc lecznicza gimnastyka. Kinezyterapia, bo tak brzmi jej profesjonalna nazwa, to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Poza nią zoofizjoterapeuci zajmują się także:

  • masażami leczniczymi,
  • hydroterapią,
  • fizykoterapią, w której skład wchodzi m.in. leczenie ultradźwiękami oraz zabiegi termo-, magneto-, elektro- i laseroterapeutyczne.

Nie tylko leczenie urazów

Wspomnieliśmy już, że podstawowym celem zabiegów rehabilitacyjnych jest przywrócenie zwierzęciu pełnej sprawności fizycznej np. po urazie czy operacji. Lekarze weterynarii zalecają poddawanie zwierząt terapii między innymi wówczas, gdy konieczne było unieruchomienie złamanej kończyny, ponieważ wiąże się to z zanikaniem mięśni w jej obrębie, co znacząco upośledza sprawność zwierzęcia. Terapia tego rodzaju jest również polecana po niemal każdym zabiegu ortopedycznym, kiedy konieczne jest wzmocnienie danej kończyny, zanim zwierzę będzie mogło powrócić do normalnej aktywności. Zabiegi rehabilitacyjne pozwalają także przyspieszyć gojenie tkanek, zmniejszają ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową czy dysplazją i wspomagają leczenie niedowładów czy porażeń. Zmniejszają również obrzęki i przyspieszają wchłanianie krwiaków, a także pomagają w leczeniu przykurczy oraz stanów zapalnych.

Co jednak istotne, wykorzystanie tego typu zabiegów nie ogranicza się do leczenia skutków urazu, operacji czy schorzeń narządu ruchu. Dla przykładu, laseroterapia jest bowiem poza tym wykorzystywana m.in. w leczeniu schorzeń dermatologicznych, ginekologicznych czy w stomatologii, magnetoterapię stosuje się także w leczeniu zaburzeń przemiany materii, a elektroterapia może być stosowana jako leczenie wspomagające w schorzeniach neurologicznych rdzenia kręgowego i mózgu.

Profilaktyka

Zabiegi z zakresu kinezy- i fizykoterapii, podobnie jak masaże i ćwiczenia na specjalnej bieżni wodnej coraz częściej wykorzystywane są jednak nie tylko w leczeniu, lecz również w profilaktyce wszelkiego rodzaju schorzeń, na jakie podatny może być pies. Odpowiednio wykonany masaż może bowiem np. wspomóc pracę układu odpornościowego dzięki pobudzeniu krążenia krwi i limfy, jednocześnie natleniając tkanki i uelastyczniając całą część czynną narządu ruchu. Masaże pomagają też zmniejszyć odczuwanie bólu w chorobach zwyrodnieniowych i mogą być pomocne w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej u zwierząt otyłych. W walce z otyłością wykorzystuje się także hydroterapię, pozwalającą ponadto na zwiększenie siły mięśni szkieletowych, co może przekładać się na dłuższe zachowanie sprawności przez zwierzęta w podeszłym wieku.

Szczeniak u weterynarza

Cennik to nie wszystko, czyli jak wybrać dobrego lekarza weterynarii specjalizującego się w rehabilitacji psów i innych zwierząt domowych?

Wielu właścicieli psów i innych zwierząt domowych uzależnia wybór specjalisty zajmującego się rehabilitacją od jego cennika. Żadnemu odpowiedzialnemu opiekunowi czworonoga nie trzeba jednak chyba wyjaśniać, że nie jest to najlepsze możliwe podejście. Wybierając zoofizjoterapeutę, który zajmie się Twoim najlepszym czworonożnym przyjacielem, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wykształcenie, doświadczenie i opinię, jaką wyrobił sobie w środowisku. Ważne jest także to, czy oferuje on zabiegi z zakresu, który zalecany jest akurat Twojemu pupilowi, oraz czy wyposażenie jego gabinetu pozwoli na przeprowadzenie terapii w najlepszych możliwych warunkach. Nie masz czasu na sprawdzanie pojedynczych specjalistów w Twojej okolicy? Skorzystaj z oferty rehabilitacji psów i innych zwierząt domowych w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej.

Oferta Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna to miejsce, w którym Twój czworonożny przyjaciel może liczyć na najwyższą jakość leczenia. Nasi specjaliści oferują szeroki wybór zabiegów rehabilitacyjnych, takich jak:

  • masaże klasyczne, relaksacyjne, limfatyczne, sportowe i funkcyjne;
  • kinezyterapuetyczne ćwiczenia bierne i czynne z wykorzystaniem m.in. bieżni, toru przeszkód, piłek rehabilitacyjnych i poduszek sensomotorycznych,
  • zabiegi fizykoterapeutyczne z zakresu termo-, lasero-, magneto- i elektroterapii oraz terapii ultradźwiękami,
  • hydroterapia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, jakim jest bieżnia wodna FizjoPet.

Szukasz miejsca, w którym Twój pupil będzie mógł przejść pełną rehabilitację niezależnie od schorzenia czy urazu, z jakim się boryka? A może chcesz znaleźć specjalistów, którzy zagwarantują Twojemu czworonogowi profilaktyczne zabiegi, które zapobiegną rozwojowi typowych dla danej rasy schorzeń lub pomogą mu zrzucić zbędne kilogramy? Niezależnie od tego, jakie są Twoje oczekiwania – skontaktuj się z nami telefonicznie i zarezerwuj termin pierwszej konsultacji. Podczas niej zapoznamy się z historią zwierzęcia i dobierzemy odpowiedni dla niego indywidualny plan terapii. Obawiasz się, że zwierzę może potrzebować znacznie szerszej opieki niż tylko zabiegi rehabilitacyjne? Dla nas to nie problem. Jesteśmy nowoczesnym zakładem lecznictwa weterynaryjnego i zajmujemy się wszystkimi dziedzinami leczenia zwierząt – od profilaktyki i diagnostyki, przez specjalistyczne leczenie, zabiegi chirurgiczne i terapię onkologiczną, aż po rehabilitację.