Ortopedia weterynaryjna to szeroka dziedzina, zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem chorób i urazów biernego i czynnego narządu ruchu, czyli szkieletu (poza kośćmi czaszki), układu więzadłowego oraz układu mięśniowego. Jakie usługi z jej zakresu oferują specjaliści w profesjonalnych klinikach i przychodniach? Kiedy szybka wizyta u ortopedy może być nieodzowna, aby poprawić komfort życia zwierzęcia, a kiedy jest konieczna, by ocalić jego życie? Dowiedz się wszystkiego, co odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien wiedzieć na ten temat!

Spis treści
Co to takiego?
Metody diagnostyczne
Konsultacja ze specjalistą
Zmiany chorobowe
Nagłe przypadki
Sprawdź u nas

Czym właściwie jest ortopedia weterynaryjna?

Wspomnieliśmy już, że ortopedia weterynaryjna zajmuje się biernym i czynnym narządem ruchu, a więc układem kostnym, więzadłowym i mięśniowym. Jest to więc naprawdę szeroka dziedzina – zadania specjalisty obejmują wszystkie etapy diagnostyki i leczenia, od rozpoznania zmian zwyrodnieniowych, nowotworowych czy pourazowych, a także zapaleń oraz zakażeń występujących w obrębie narządu ruchu, aż po ich leczenie (zachowawcze lub chirurgiczne).

Specjalista z tej dziedziny musi więc posiadać ogromną wiedzę, jeśli chodzi o prawidłową budowę narządu ruchu u różnych gatunków zwierząt. Konieczna jest również znajomość chorób układu kostnego czy mięśniowego występujących najczęściej u konkretnych ras, a także doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych mających na celu złożenie złamanej kości, wymianę stawu biodrowego czy usunięcie zmian nowotworowych.

Z jakich metod diagnostycznych korzysta ta dziedzina?

Dziedzina ta korzysta z kilku podstawowych metod diagnostycznych, które pozwalają szybko, sprawnie i bezpiecznie ocenić stan niewidocznych przecież gołym okiem kości, mięśni i więzadeł. Metodami tymi są:

  • badanie palpacyjne, czyli badanie dotykiem, które pozwala wyczuć ewentualne guzy, przerwania ciągłości i inne zmiany w obrębie badanych struktur anatomicznych;
  • badanie ultrasonograficzne (USG) będące podstawową metodą diagnostyczną w przypadku urazów w obrębie mięśni, ścięgien oraz więzadeł i torebek stawowych;
  • badanie rentgenowskie (RTG), będące podstawą w diagnostyce uszkodzeń (złamań, pęknięć) kości;
  • tomografia komputerowa (CT), umożliwiająca zobaczenie trójwymiarowego obrazu wszystkich tkanek, a co za tym idzie ich dokładną ocenę z różnych perspektyw;
  • rezonans magnetyczny (MRI), stanowiący narzędzie najbardziej precyzyjne, a co za tym idzie wykorzystywane przede wszystkim w przypadku wątpliwości co do oceny obrazu widocznego w USG czy RTG.

Kiedy konieczna jest konsultacja weterynaryjna konsultacja ortopedyczna?

Lekarze specjalizujący się w ortopedii weterynaryjnej zajmują się przede wszystkim chorobami narządów ruchu oraz urazami powypadkowymi. W pierwszym przypadku chodzi głównie o zmiany wrodzone lub zwyrodnienia, które postępują z czasem i wymagają długotrwałego leczenia i stałej kontroli. Drugi obszar dotyczy sytuacji, kiedy zwierzę ulegnie wypadkowi komunikacyjnemu czy znacznej kontuzji, w wyniku których dojdzie na przykład do złamania kości czy zerwania więzadeł. Wówczas konieczna jest szybka reakcja. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm sytuacjom.

Corgy podczas spaceru

Wrodzone i nabyte zmiany chorobowe

W przypadku wrodzonych i nabytych zmian chorobowych, takich jak choćby dysplazja stawu biodrowego i wadliwe ukształtowanie kości czy zwyrodnienia stawów, najważniejsza jest szybka diagnostyka. Niezależnie od tego, czy mowa tu o rozpoznaniu dysplazji u młodego szczeniaka, czy o zmianach w obrębie szkieletu wynikających z podeszłego wieku zwierzęcia – szybka diagnoza pozwala na natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego, a ono z kolei umożliwia bezzwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji. Wszystkie te czynniki w połączeniu mogą zadecydować o przyszłym komforcie życia czworonoga i o stopniu jego sprawności fizycznej. Podobnie jest zresztą w przypadku innych schorzeń, które mogą objąć układ ruchu, a więc zapaleń, zakażeń czy nawet zmian nowotworowych.

Schorzenia i zmiany tego rodzaju często nie są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego właścicielowi zwierzęcia ciężko może być rozpoznać, że coś jest nie tak. Tak jak zawsze sygnałem do wizyty u specjalisty powinny być tu jednak wszelkie zmiany w zachowaniu czworonoga – jeżeli np. nawet umiarkowanie aktywny dotąd pies nagle staje się osowiały i zupełnie niechętny do zabawy lub jeżeli zauważymy, że zwierzę utyka na jedną z kończyn czy niechętnie nią porusza, wówczas możemy z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać, że coś jest nie tak i nadszedł czas na kontrolną wizytę u lekarza zajmującego się diagnostyką zmian w obrębie narządu ruchu. Być może konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii, leczenie chirurgiczne lub po prostu zabiegi z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii.

Nagłe przypadki

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy nasz pupil ulegnie nagłemu wypadkowi – np. spadnie z dużej wysokości, zostanie zaatakowany przez większe zwierzę czy stanie się ofiarą zderzenia z samochodem czy innym pojazdem. W takich sytuacjach do najczęstszych typów urazu należą zarówno zamknięte, jak i otwarte złamania kości, a także uszkodzenia mięśni i więzadeł. Dodatkowym zagrożeniem dla szybkiego powrotu zwierzęcia do zdrowia może być także np. złamanie z przemieszczeniem lub złamanie wieloodłamowe. Do nagłych przypadków zaliczamy także sytuacje, gdy pies przeciąży mięsień, więzadło lub staw podczas choćby intensywnego wysiłku fizycznego, co może prowadzić do poważnego upośledzenia jego sprawności fizycznej i powodować znaczne dolegliwości bólowe.

Jeżeli więc Twój pupil ulegnie poważnemu wypadkowi, zabierz go jak najszybciej do zaufanego specjalisty, który oceni jego stan i sprawdzi, czy złamanie wymaga np. tylko gipsu, czy również nastawienia kości lub bardziej poważnego zabiegu osteosyntezy z wykorzystaniem elementów implantacyjnych takich jak płytki, wkręty czy druty.

Usługi Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej z zakresu ortopedii

Jeżeli szukasz sprawdzonych specjalistów zajmujących się ortopedią weterynaryjną, sprawdź ofertę Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Nasi lekarze od lat przeprowadzają zarówno zabiegi planowe, jak i operacje ratujące życie zwierząt w nagłych przypadkach. Szeroka oferta naszej przychodni umożliwia połączenie leczenia ortopedycznego z zaawansowanym leczeniem kardiologicznym czy onkologicznym.

Poza doświadczeniem i niezbędną przy pracy ze zwierzętami empatią nasi specjaliści oferują także prowadzenie zarówno leczenia farmakologicznego, jak i zabiegi chirurgiczne. Zajmujemy się leczeniem operacyjnym złamań i chorób kręgosłupa, a także dysplazji stawów biodrowych (m.in. za pomocą zabiegów takich jak plastyka DAR, podwójna lub potrójna osteotomia miednicy, symfyzjodeza czy pektinektomia).

Naszym pacjentom proponujemy także szeroki wybór zabiegów rehabilitacyjnych, które umożliwią szybki powrót do sprawności sprzed choroby czy operacji. Szukasz miejsca, w którym Twój pupil będzie mógł skorzystać z kompleksowej obsługi od rozpoczęcia diagnostyki aż po zakończenie rehabilitacji? Skontaktuj się z nami już dziś i sprawdź naszą ofertę!